Grécka vláda sa dohodla na štrukturálnych reformách

Líder Novej demokracie Antonis Samaras, Zdroj: TASR/AP Photo/Petros Karadjias

Grécky minister pre rozvoj dnes predstavil desať opatrení, ktoré by gréckej ekonomike mali priniesť potrebné štrukturálne zmeny. Tá sa aj tento rok prepadne približne o 7 %.

Podľa Európskej komisie, ktorá zmeny víta, je návrh dôkazom gréckeho záväzku zreformovať svoje hospodárstvo. „Uskutočnenie týchto priorít vo významnej miere prispeje k širokej reforme, ku ktorej sa Grécko zaviazalo v (memorande o porozumení), a ktorá je potrebná pre podporu rastu a zamestnanosti,“ píše sa v stanovisku Komisie. „Očakávame teraz rozhodnú implementáciu všetkých gréckych reformných záväzkov“.

Grécka vláda sa okrem reformných krokov dohodla aj na ďalších škrtoch. V roku 2013 a 2014 bude musieť grécky štát ušetriť ďalších 11,5 miliardy eur, čo bolo podmienkou pre ďalšiu pôžičku z 130 miliardového európskeho záchranného balíčku.

Rozhodnutie sa však nerodilo ľahko. Vládne strany sa na škrtoch dohadovali viac ako týždeň. Teraz budú musieť vypracovať detaily týchto úsporných opatrení, ktoré sa v hodnote šiestich miliard EUR dotknú aj platov verejných činiteľov, dôchodkov a sociálnych benefitov.

Dve koaličné strany, socialistický Pasok a Demokratická ľavica, najprv požadovali rozloženie škrtov na štyri roky, aby tak zmiernili ich dopad. Nakoniec však ustúpili.

„Premiér povedal, že musíme akceptovať ako nevyhnutnú podmienku pre zotrvanie našej krajiny v eurozóne a aby sme mohli ďalej vyjednávať [s Trojkou] – škrty verejného sektora vo výške 11,5 miliardy,“ povedal po rokovaní grécky minister financii Yannis Sournaras.

V auguste musí Grécko splatiť dlhopisy vo výške 3,2 miliardy eur ak nechce zbankrotovať. Pre vládu bolo preto dôležité dohodnúť sa na škrtoch, aby tak uspokojili požiadavky Trojky a získali ďalšie finančné prostriedky zo záchranného balíčka.