Grécka vláda sľubuje vyššie mzdy, zostáva však pod drobnohľadom veriteľov

Šéf Európskeho stabilizačného mechanizmu Klaus Regiling. [EPA/YANNIS KOLESIDIS]

Grécko musí pokračovať v reformách dohodnutých ešte pred skončením programu medzinárodnej pomoci, varujú veritelia.

Do Grécka sa v pondelok vrátili európski inšpektori, aby skontrolovali ekonomické reformy po tom, ako zadlžená krajina minulý mesiac ukončila tretí medzinárodný záchranný program.

Päťdňová inšpekcia sa začala v pondelok a mala by sa sústrediť na víkendové sľuby gréckej vlády. Týkali sa opatrení na zmiernenie daní a tiež dôchodkových škrtov, ktoré by mali nadobudnúť účinnosť v roku 2019.

Grécko sa pritom zaviazalo, že bude v nadchádzajúcich rokoch dosahovať vysoké primárne prebytky (bez nákladov na obsluhu dlhov) a zavedie sériu reforiem výmenou za lepšie podmienky pri splácaní dlhu.

Ukončenie záchranného programu znamená, že sa Grécko bude musieť vrátiť na medzinárodné kapitálové trhy. Ale zadlžená krajina stále čelí vysokým úrokom zo svojich dlhopisov v dôsledku finančných turbulencií v Turecku a Taliansku, ktoré zastavili pokles úrokov z dlhu v Grécku.

Šéf eurovalu Klaus Regling nabáda Grécko, aby pokračovalo v reformách dohodnutých ešte pred skončením programu medzinárodnej pomoci.

Regling, ktorý je šéfom Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), pre rakúsky denník Die Presse povedal, že Grécko musí plniť svoje záväzky. „Sme veľmi trpezlivým veriteľom. Avšak môžeme stopnúť opatrenia na úľavu dlhu, ktoré boli schválené pre Grécko, ak korekčné programy nebudú pokračovať, ako sa dohodlo.“

Grécko končí záchranný program, problémy zostávajú

Vystúpenie Grécka európski politici oslavujú a nazývajú úspechom. Krajina však naďalej čelí veľkým problémom, ktoré vyvolávajú obavy o jej schopnosť stáť na vlastných nohách. Politika úsporných opatrení kvôli obrovskému zadlženiu bude pokračovať.

Grécko v pondelok (20. augusta) definitívne opúšťa posledný záchranný program …

Regling pripomenul, že grécky dlh je stále obrovský. „Grécko s ním však dokáže žiť, keďže splatnosť úverov je veľmi dlhá a úrokové sadzby sú oveľa nižšie než vo väčšine iných krajín.“

Grécky premiér Alexis Tsipras počas víkendu prisľúbil v najbližších mesiacoch a rokoch zvýšenie miezd a dôchodkov a zníženie daní. Všetky opatrenia na zvýšenie životnej úrovne však majú byť v súlade s prísľubmi danými medzinárodným veriteľom, zdôraznil Tsipras. „Sme rozhodnutí dodržať dohodu s veriteľmi.“