Grécko bude na rekapitalizáciu bánk potrebovať menej

zdroj: euractiv.com

„V rámci základného scenára záťažové testy identifikovali kapitálový nedostatok štyroch bánk v hodnote 4,4 miliardy eur. V rámci nepriaznivého scenára vývoja ekonomiky to je 14,4 miliardy eur,“ oznámila ECB.

Výsledok je tak omnoho lepší, než sa očakávalo. V 86 miliardovom záchrannom balíčku pre Grécko sa pôvodne počítalo s tým, že na rekapitalizáciu Alpha Bank, Eurobank, National Bank of Greece a Piraeus Bank bude potrebných asi 25 miliárd eur.

Po viac ako šesť mesačnom handrkovaní sa medzi novou gréckou vládou a medzinárodnými veriteľmi skončil Grécko na pokraji bankrotu a odchodu z eurozóny. Na ochranu bánk pred masívnymi výbermi musela aténska vláda zaviesť kapitálové kontroly na bankové transféry či výber z bankomatov.

Počas tohto obdobia grécke banky stratili približne 75 % svojej trhovej hodnoty. Ich rekapitalizácia je vnímaná ako jeden z kľúčových krokov na naštartovanie gréckej ekonomiky.

Banky teraz musia predložiť plány na získanie čerstvého kapitálu do 6. novembra. ECB očakáva, že príspevky súkromných investorov budú hrať významnú úlohu. V prípade, že sa bankám nepodarí získať dostatočný objem, doplnia ho záchranné fondy.

V piatok grécka vláda predložila parlamentu návrh zákona, ktorý umožní začať s rekapitalizačným procesom už od pondelka. Minister financií Euclid Tsakalotos v sobotu označil výsledok záťažových testov za optimistický.

Grécko potrebuje, aby sa banky v krajine zásobili dodatočnými aktívami do konca roka, teda do obdobia, než nadobudne platnosť smernica Európskej únie o tom, že na záchrane bánk sa musia podieľať aj sporitelia. To by sa negatívne dotklo najmä malých a stredných podnikov, ktoré už teraz zápasia s nemalými problémami.

Najhoršie je na tom podľa testov ECB Piraeus banka, ktorá sa zameriavala práve na malých a stredných podnikateľov, ktorých obchody výrazne utrpeli rokmi hospodárskej recesie. Banka v sobotu ohlásila čistú stratu vo výške 635 miliónov eur od januára do septembra 2015.

EurActiv/TASR