Grécko chce “čisté vystúpenie” zo záchranného programu. Pokračujú diskusie s veriteľmi

Grécka vlajka. [EPA-EFE/BELTES ALEXANDROS]

Atény chcú do 24. mája uzavrieť revíziu plnenia tretieho záchranného programu. V lete Grécko plánuje z neho definitívne vystúpiť.

Grécko a zástupcovia veriteľov z Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF) od stredy pokračujú v rokovaniach o záverečnej revízii plnenia tretieho záchranného úveru. Cieľom rozhovorov je dosiahnuť dohodu o pokroku pri reformách do 24. mája, teda do najbližšej schôdze ministrov financií eurozóny.

Zadlžená krajina chce rýchlo uzavrieť rokovania s EÚ a MMF, aby mohla v auguste vystúpiť z tretieho záchranného programu.

Viac ako 80 reforiem

„Neexistuje absolútne žiadny dôvod na akýkoľvek odklad zo žiadnej strany,” povedal hovorca vlády Dimitris Tzanakopulos. „Naším cieľom je uzavrieť revíziu na technickej úrovni na nasledujúcom stretnutí ministrov financií eurozóny 24. mája.“

Veritelia budú hodnotiť, ako Atény pokročili pri zavádzaní viac ako 80 reforiem, vrátane reforiem v oblasti energetiky, dôchodkových a pracovných reforiem.

Tento týždeň sa už stretli technické tímy oboch strán, aby pripravili pôdu pre rozhovory medzi gréckymi ministerstvami a inšpektormi EÚ a MMF, ktoré sa začínajú v stredu v Aténach, povedal Tzanakopulos.

Grécko splnilo domáce úlohy. Od eurozóny dostane ďalšiu pôžičku

Euroskupina dala v pondelok zelenú pre novú grécku pôžičku v hodnote 6,7 miliardy eur. Odobrila tiež začiatok technickej prípravy pre odpustenie časti gréckeho dlhu po tom, čo Grécko definitívne opustí európsky záchranný program.

Grécka ľavicová vláda chce tzv. čistý výstup zo záchranného programu, teda bez žiadosti o preventívnu úverovú linku alebo dodatočnú finančnú pomoc. Vytvára si hotovostnú rezervu a chce byť schopná splácať svoj dlh z prostriedkov získaných priamo na trhoch.

„Naším cieľom je úspešne uzavrieť štvrtú revíziu s cieľom dosiahnuť komplexnú dohodu o čistom ukončení tretieho programu záchrany,“ povedal Tzanakopulos.

Nemenovaný úradník gréckeho ministerstva financií uviedol, že revízia bude pravdepodobne dokončená v júni. Atény tiež dúfajú, že do júla dosiahnu dohodu s veriteľmi o ďalšom zmiernení dlhovej záťaže po ukončení záchrany.

Vyššie dane, nižšie dôchodky

Grécko dostalo od roku 2010 tri záchranné úvery vo výške približne 260 miliárd eur výmenou za prísne úsporné opatrenia a reformy. Záchranné úvery udržali krajinu nad vodou, ale zároveň viedli k enormnému nárastu jej dlhu, ktorý dosahuje 180 percent hrubého domáceho produktu (HDP).

Medzinárodný menový fond odhaduje pomalší rast gréckej ekonomiky ako ostatní grécki veritelia. Fond od roku 2014 neposkytol zadlženej krajine žiadnu pôžičku a teraz sa snaží presadiť zmiernenie jeho dlhu, aby bol trvalo udržateľný.

Grécko v snahe presvedčiť MMF, aby sa zapojil do tretieho záchranného programu, ako to požadovali niektorí veritelia z eurozóny, muselo schváliť legislatívu o znížení dôchodkov a zvýšení daní, ktorá sa bude uplatňovať v rokoch 2019 a 2020, teda po ukončení záchrany.

„Verím, že budeme vedieť, či sa MMF pripojí koncom tohto mesiaca alebo začiatkom júna,“ povedal úradník z ministerstva financií, ktorý požiadal o anonymitu.