Grécky dlh musí byť udržateľný, preto „bude potrebná jeho reštrukturalizácia,“ zopakovala začiatkom tohto týždňa v rozhovore pre Die Welt šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová.
Reštrukturalizácia, teda čiastočné okresanie dlhu, je jednou z hlavných podmienok účasti MMF na v poradí už treťom záchrannom programe pre Grécko.
Bailout v hodnote 86 miliárd eur v súčasnosti brzdia okrem sporov medzi MMF a európskymi veriteľmi ohľadom udržateľnosti gréckeho dlhu aj komplikácie v rámci tzv. druhého preskúmania programu.
Po nedávnej dohode o požadovaných reformách sa teraz oči upierajú na blížiace sa jarné stretnutie MMF a Svetovej banky vo Washingtone (21. – 23. apríl). Podľa gréckych médií vláda v Aténach verí, že práve na okraji tohto stretnutia môžu veritelia dosiahnuť túžený kompromis.
https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/grecke-peripetie/
Aký bude prebytok?
O hospodárskej situácií Grécka bude vo Washingtone informovať priamo grécky minister financií Euclid Tsakalotos. Predložiť by mal aj údaj o primárnom prebytku gréckeho rozpočtu za minulý rok, ktorý podľa dostupných informácií prekročil európskymi veriteľmi požadovanú hodnotu 3,5 % HDP.
Podľa MMF je však takýto prebytok z dlhodobého hľadiska nereálny. Grécka ekonomika by mala v budúcnosti rátať s prebytkom len na úrovni 1,5 % HDP, zdôraznila Lagardeová v rozhovore.
„Ak to Európania vidia inak, musíme to zobrať do úvahy. Nemôžeme ale prijať nerozumné predpovede, ani sa riadiť neopodstatnenými makroekonomickými rámcami,“ povedala.
https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/mmf-na-polceste-grecka/
A čo hospodársky rast?
MMF včera vo svojej pravidelnej výhľadovej správe o stave svetového hospodárstva navyše znížil svoj predpoklad hospodárskeho rastu v Grécku na tento rok na 2,2 % HDP. Minulý október pritom fond rátal s rastom na úrovni 2,8 %.
V roku 2022 experti MMF dokonca očakávajú spomalenie rastu gréckej ekonomiky len na 1 % HDP.
V USA sú optimistickí
Napriek týmto zmiešaným signálom je americké ministerstvo financií, čo sa týka budúcej situácie v Grécku, optimistické. V rozhovore pre Financial Times to potvrdil nový šéf rezortu financií USA Steve Mnuchin.
„Bolo by však predčasné hovoriť o akýchkoľvek detailoch ohľadom MMF. Špecifický plán som ešte nevidel, no súkromné rozhovory ďalej prebiehajú,“ povedal Mnuchin s tým, že Spojené štáty podporujú MMF v tom, aby pokračoval v rokovaniach so svojimi európskymi partnermi.
„Vidíme to predovšetkým ako európsky problém, no monitorujeme to, keďže je to dôležité aj pre svetové finančné trhy,“ dodal.