Grécko musí reformovať bankovníctvo a energetiku

Foto: grécky premiér; zdroj: TASR; autor: AP/Geert Vanden Wijngaert

„Argumenty pre liberalizáciu sú silné,“ povedal pre agentúru Reuters Servaas Deroose, zástupca generálneho riaditeľa pre hospodárske a finančné záležitosti v Európskej komisii. „K dispozícii sú viaceré možnosti. Vláda si môže sama vybrať svoj plán, musí ho však pripraviť do konca roka.“

Grécke médiá tvrdia, že Európska únia tlačí na predaj časti najväčšej elektrárne v krajine, spoločnosti PPC (Public Power Corporation), ktorá je vo vlastníctve štátu. Okrem nej však ide aj o iné veci – o plynové siete a zriadenie energetického regulátora, argumentuje Deroose.

Jednou z hlavných úloh Grécka by podľa neho malo byť zaistenie stability bankového sektoru. Minulý mesiac neuspela v "stres testoch" EÚ jedna z gréckych bánk (ATEBanka). „Podľa nášho názoru je potrebné reštrukturalizovať bankový sektor,“ povedal Deroose pred spoločnou tlačovou konferenciou s predstaviteľmi Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej centrálnej banky (ECB).

Zástupcovia EÚ, MMF a ECB vyhlásili po dvojtýždňovej inšpekcii v Grécku, že plánované úsporné opatrenia úspešne začali a krajina môže očakávať ďalšiu medzinárodnú pomoc.

Inflácia prekročila v posledných mesiacoch hranicu 5%. EÚ a MMF menia svoju predpoveď pre tento rok z pôvodných 1,9% na 4,75%. „Harmonizovaný index spotrebiteľských cien dosiahne za chvíľu svoje maximum,“ dodal Deroose.

(Reuters)