Grécko ohrozuje banková kríza

grécko

Grécky minister financií Euclid Tsakalotos a premiér Alexis Tsipras, zdroj: TASR

Podľa údajov Európskej centrálnej banky vybrali grécke domácnosti a firmy vo februári z domácich bánk 1,1 miliardy eur. To je síce menej ako v januári (1,7 miliardy eur), no spolu je to najhorší odliv vkladov za posledné takmer dva roky, odkedy Grécko akceptovalo tretí záchranný program.

Na hroziacu bankovú krízu reagovala aj grécka centrálna banka. Požiadala ECB o zvýšenie pohotovostných fondov, ktoré jej Európska centrálna banka poskytuje na podporu domáceho bankového sektora, o 400 miliónov eur. Takúto žiadosť podala naposledy v júli 2015.

Dôvodom nervozity sú rokovania medzi gréckou vládou a medzinárodnými veriteľmi, ktoré sa ocitli na mŕtvom bode. Grécko čaká na distribúciu druhej tranže pôžičky – šesť miliárd eur pôjde najmä na vyplatenie starých úverov. Už v júli čaká Atény veľká splátka, ktorú bez nich nedokážu splatiť.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/grecke-peripetie/

Nezhody panujú aj na strane veriteľov. MMF od eurozóny žiada, aby začala rokovať o podstatnej reštrukturalizácii gréckeho dlhu. Bez čiastočného odpisu je, podľa Fondu, dlh neudržateľný.

MMF zároveň požaduje menej prísne ciele v oblasti rozpočtového prebytku po tom, ako sa v polovici 2018 oficiálne ukončí tretí pôžičkový program.

Hoci reštrukturalizácia dlhu bola súčasťou dohody o treťom programe v lete 2015, európske krajiny, na čele s Nemeckom, akékoľvek diskusie o odpustení dlhu nateraz odmietajú. Hrozí tak, že sa MMF nie len že nebude finančne podieľať na pôžičkách, čo sa deje už teraz, ale z programu oficiálne odíde. To by skomplikovalo schvaľovanie posielania akýchkoľvek ďalších tranží v nemeckom či holandskom parlamente.

https://euractiv.sk/rozhovory/ekonomika-a-euro/sef-spd-skrty-su-ideologiou-nie-uspesnou-ekonomickou-politikou/

Gréckej vláde sa minulý rok podarilo dosiahnuť väčší rozpočtový prebytok, než bol plánovaný.

Neistota však už negatívne zasahuje grécku ekonomiku. Vo štvrtom štvrťroku 2016 sa vrátila do recesie, HDP pokleslo o 1,2 percenta.

Ministri financií eurozóny sa stretnú najbližšie 7. apríla. Euroskupine bude stále predsedať holandský minister financií Jeroen Dijselbloem, jeho pozícia je však oslabená.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/sef-euroskupiny-lutuje-slova-o-piti-zenach-odstupit-nechce/