Grécko rieši dilemu o sliepke a vajci

Zdroj: TASR/AP Photo/Virginia Mayo

Grécko v súčasnosti vedie technokratická vláda na čele s bývalým viceguvernérom ECB Lukasom Papademosom. Predčasné voľby by sa mali konať v apríli. V prieskumoch v súčasnosti vedie Antonis Samaraz, líder stredopravej strany Nová demokracia. Ten však dlhodobo kritizuje a odmieta úsporné opatrenia, na ktorých trvajú medzinárodní veritelia.

Ministri financií však chcú od gréckych politických strán záväzky skôr ako dôjde k poskytnutiu ďalšej pomoci. „Všetky grécke politické strany musia súhlasiť s úspornými opatreniami a novým programom, nezávisle od nadchádzajúcich volieb,“ vyhlásil nemecký minister Wolfgang Schäuble po včerajšom stretnutí Rady ECOFIN.

S doterajším pokrokom Atén však ministri vôbec nie sú spokojní. "Dostali doteraz toľko šancí, a vidíme tak málo výsledkov… Implementácia reforiem uviazla pri štrukturálnych reformách," povedal na adresu Grécka švédsky minister Anders Borg.

"Nežiadame od Grécka nové podmienky. Chceme iba splnenie toho, čo už bolo dohodnuté," uviedol luxemburský šéf rezortu financií Luc Frieden a zároveň otvorene upozornil Atény, že ak sa im nepodarí dodržať stanovené podmienky, prijatie druhého balíka pomoci bude vážne ohrozené.

Kritiku si Atény vyslúžili aj od rakúskej ministerky Marie Fekterovej, ktorá poukázala, že verejné výdavky Grécka prekračujú písomne dané sľuby o úsporných opatreniach zo strany gréckych politikov.

Krajina v súčasnosti rokuje o podmienkach druhého záchranného balíka pomoci vo výške 130 miliárd eur, ktorý ponúkli európski partneri a Medzinárodný menový fond. Hotový plán potrebuje najneskôr v marci, keď musí splatiť 14,4 miliardy eur.

Problémom je najmä dohoda so súkromným sektorom na dobrovoľnom odpustení 50 % gréckeho dlhu. Ministri odmietli návrh investorov, ktorí žiadali nové dlhopisy so 4-percentným úrokom. Rokovania teda pokračujú. Banky však tvrdia, že na nič nepristúpia, kým Atény nebudú mať dôveru partnerov a zaistenú pomoc.

Grécko teda rieši dilemu sliepka a vajce. Minister financií Evangelos Vanizelos odišiel do Atén s tým, že mu kolegovia dali čas ešte niekoľko najbližších dní, aby rokovania so súkromnými bankami dotiahol do konca.

(EurActiv/TASR)