Grécko vraj rozpredáva ostrovy

Grécka vláda urobila v mene splácania obrovského dlhu už viacero nepopulárnych opatrení. Teraz pristupuje k ďalšiemu – podľa denníka The Guardian ponúka príslušníkom superbohatej svetovej elity na predaj niektoré zo 6 000 ostrovov.

Na internetovej stránke venovanej trhu so „súkromnými ostrovmi“ sa už nachádza niekoľko ponúk z Grécka, cena sa pohybuje v miliónoch eur. Len menšina (227) z gréckych ostrovov je obývaných.

V niektorých prípadoch nejde o predaj celých ostrovov, ale hľadanie strategických investorov, ktorí majú priniesť štátnej kase peniaze, a z dlhodobého hľadiska pomôcť rozvinúť turistický ruch a infraštruktúru. Veľký záujem údajne prejavili investori z Ruska a Číny.

Grécka vláda však pre médiá poprela, že by investorom predávala štátnu pôdu. Pokiaľ ide o ostrovy ponúkané na predaj na spomínanej internetovej stránke, ide údajne o súkromné ostrovy, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu.

Socialistická vláda premiéra Papandreoua však plánuje predávať štátny majetok v doprave, či vodárenských spoločnostiach. Podľa správ sa o grécke železnice zaujímajú Číňania, ktorí už teraz kontrolujú niektoré z prístavov.