„Vidíme biely dym,“ vyhlásil dnes symbolicky grécky minister financií Euclid Tsakalotos. Atény a medzinárodný veritelia totiž dosiahli dlho očakávanú dohodu o reformách potrebných pre uvoľnenie ďalšej splátky z tretieho záchranného balíka.
„Technické rokovania sme uzavreli vo všetkých otázkach,“ oznámil Tsakalotos novinárom. Pôda je teraz podľa neho pripravená na rozhovory o zmiernení gréckeho dlhu.
Maratón rokovaní je (skoro) na konci
Na dohodu v rámci tzv. druhého preskúmania programu makroekonomických úprav sa čakalo niekoľko mesiacov. Revíziu brzdili najmä nezhody medzi gréckou vládou, európskymi veriteľmi a Medzinárodným menovým fondom, ktorý sa zatiaľ do tretieho bailoutu oficiálne nezapojil.
https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/grecke-peripetie/
Ako podmienku svojej účasti si washingtonská inštitúcia stanovila prijatie ďalších reforiem, ako aj reštrukturalizáciu Gréckeho dlhu, ktorého hodnota minulý rok aj napriek prekvapivo dobrým hospodárskym výsledkom stúpla až na 179 % HDP.
Ďalšie reformy
Dnešná dohoda, ktorá sa týka reforiem v oblasti dôchodkového systému, trhu práce, energetiky a daní, by mala v rokoch 2019 – 2020 priniesť úsporu v hodnote 2 % HDP.
Statement on negotiations with #Greece @IMFNews @EU_Commission @ecb pic.twitter.com/fU5cmqUSDq
— ESM (@ESM_Press) 2. mája 2017
Dohodnutý balík opatrení musí ešte schváliť grécky parlament. Stihnúť by to mal najneskôr do 22. mája, kedy sa ministri financií eurozóny stretnú na ďalšom zasadnutí Euroskupiny.
Vláda v Aténach očakáva, že práve na tomto stretnutí Euroskupina odsúhlasí vyplatenie ďalšej bailoutovej tranže, ktorú grécko potrebuje na splatenie starých pôžičiek.
Práce pokračujú
Na to však bude potrebná aj účasť MMF – ako podmienku si to stanovil nemecký aj holandský parlament. Kľúčová je preto aj dohoda o gréckych fiškálnych cieľoch.
Agreement in Athens very positive development for #Greece. Now need swift implementation ahead of #Eurogroup and an understanding on debt!
— Pierre Moscovici (@pierremoscovici) 2. mája 2017
Podľa dokumentu, ku ktorému sa dostala agentúra Reuters, MMF upravil svoj odhad budúceho primárneho prebytku Grécka. V roku 2018 fond očakáva primárny prebytok – bez zahrnutia nákladov na obsluhu dlhu – v hodnote 2,2 % HDP a v rokoch 2019-2021 dokonca na európskymi veriteľmi požadovanej úrovni 3,5 %. Následne by sa mal dlhodobo znížiť na úroveň 1,5 % HDP.
https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/mmf-na-polceste-grecka/
Európski veritelia však od Grécka požadujú udržať 3,5 percentný primárny prebytok aj po roku 2020. Aj preto musia práce na dokončení druhého preskúmania naďalej pokračovať, vyhlásil dnes v reakcií na dosiahnutú dohodu hovorca nemeckého ministerstva financií. Potvrdil tiež, že cieľom je revíziu uzavrieť na najbližšom zasadnutí Euroskupiny.