Grécko sa vracia na finančné trhy

grécko

Grécky minister financií Euclid Tsakalotos a premiér Alexis Tsipras, zdroj: TASR

Vo včerajšom vyhlásení gréckeho ministerstva financií sa píše, že krajina ponúkne nové cenné papiere s fixným úrokom, splatné v roku 2022.

Podľa ministerstva by mala byť ich cena stanovená dnes, 25. júla, a bude závisieť od trhových podmienok.

Predaj bol zverený piatim finančným domom, BNP Paribas, Citigroup, Deutsche Bank, Goldman Sachs, HSBC a Merrill Lynch.

Atény tiež ponúkli zámenu majiteľom starších päťročných cenných papierov, splatných v roku 2019. Ich cena by mala byť 102,6 percenta nominálnej hodnoty.

Naposledy predalo Grécko cenné papiere investorom v roku 2014, s úrokom 4,95 percenta. Cieľom súčasnej vlády je údajne dostať nižší úrok, 4,75 percenta.

 

Grécko v súčasnosti nepotrebuje dodatočné peniaze. Testovanie trhov je však dôležitým krokom a indikátorom, či sa bude krajina schopná financovať po skončení tretieho programu.

V rámci neho dostáva krajina pôžičku od Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM) s úrokom 0,8 a 1,8 percenta. Program vyprší v strede budúceho roku.

Začiatkom mesiaca schválili medzinárodní veritelia uvoľnenie ďalšej tranže pôžičky, v hodnote 8,5 miliardy eur. Peniaze boli použité na splátky starších dlhov.

Najhoršie je za nami

Grécko sa pred pár dňam dostalo z procedúry nadmerného deficitu: Európska komisia tým uznala, že Tsiprasova vláda plní rzpočtové kritériá.

https://euractiv.sk/clanky/hospodarske-riadenie-eu/greci-skrotili-rozpocet-uznala-komisia/

Vláda v Aténach sa snaží v poslednom čase vysielať do zahraničia pozitívne signály. V nedávnom interview pre britský The Guardian premiér Alexis Tipras povedal: „To najhoršie je za nami.“

„Dnes môžeme s určitosťou povedať, že ekonomika rastie… Pomaly, pomaly sa stáva to, čomu nikto neveril. Vymaníme krajinu z krízy… a podľa toho nás nakoniec budú súdiť.“

Priznal, že jeho vláda urobila „veľké chyby“ pri výbere osôb na niektoré kľúčové posty.

Na otázku, či tým myslí bývalého ministra financií Yanisa Varoufakisa, povedal, že ten bol správnou voľbou pre počiatočnú stratégiu „politiky kolízie“, no premiér potom odmietol jeho plán, aby sa Grécko posunulo k inej mene.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/nemecko-na-greckej-krize-zarobilo-viac-ako-miliardu/

Moscovici je optimistom

Otvorenou ostáva otázka odpustenia časti gréckeho dlhu. Prísľub bol súčasťou tretieho balíka pomoci. Aj Medzinárodný menový fond konštatuje, že bez reštrukturalizácie sa grécky dlh nestane udržateľným. Nemecko a niektoré ďalšie krajiny eurozóny sú ale proti.

Komisár EÚ pre hospodárske záležitosti Pierre Moscovici pred návštevou Atén vyhlásil, že krajina začína vidieť pozitívne výsledky tvrdých úsporných opatrení, ktoré prijala. S premiérom Tsiprasom má rokovať aj o odpustení časti dlhu.

„Grécko sa ocitlo v neuveriteľnej hospodárskej a finančnej búrke“, povedal v pondelok Moscovici pre rozhlasovú stanicu France International.

„Dnes sú veci omnoho, omnoho lepšie.“ Dodal, že ekonomika opäť rastie, nezamestnanosť klesla, a krajine sa zvýšil úverový rating.

„Museli sme vytvoriť podmienky pre dôveru (investorov), čo sa podarilo, Bolo to príliš tvrdé? Možno. Bolo to tiež nevyhnutné? Rovnako.“

Tento rok by mala ekonomika krajiny narásť o 2,1 percenta – po nulovom raste v 2016.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/kazimir-o-euroskupine-greci-odisli-s-kufrom-plnym-penazi/

Čiastočne sa vyriešil aj dlhotrvajúci spor medzi MMF a európskymi veriteľmi o pripojení sa Fondu k pôžičkám. Minulý týždeň schválil MMF ročný pôžičkový program v hodnote 1,8 miliardy dolárov. Ďalšie peniaze však uvoľní až potom, ako sa eurozóna dohode na odpise časti z 314-miliárd eurového gréckeho dlhu.