Grécko si vydýchne len dočasne

Zdroj: Flicr

Ministri financií eurozóny majú pripravený záchranný mechanizmus pripravený pomôcť Grécku v prípade, že o to požiada. Ekonómovia však upozorňujú, že eurozóna sa nateraz dokázala dohodnúť na konkrétnych obrysoch pomoci Aténam, ale zatiaľ nemá recept na pomalý hospodársky rast, ktorý sprevádzajú rastúce dlhy a nevedia ani, ako riešiť krízy v budúcnosti.

„Nedeľná dohoda neznamená nijaký zlom vo fungovaní eurozóny. Jej predstavitelia sa proste v posledných týždňoch snažili zabrániť neodvratnému  a tlak na finančných trhoch ich donútil konať,“ tvrdí Simon Tilford, analytik londýnskeho Centra pre európsku reformu.

Tilford tiež upozorňuje, že navrhnutý plán síce odvrátil bezprostredné nebezpečenstvo, ale neponúka skutočné riešenie. „Toto rozhodne nie je návod, ako postupovať v prípade problémov ďalších štátov. Môže sa použiť pri malých štátoch typu Portugalska, no rozhodne nie Španielska či Talianska,“ varuje analytik.

Ekonómovia sa zhodujú, že plán len ťažko napraví pošramotenú povesť eurozóny, ktorá dlhé mesiace dumala nad gréckym problémom. "Imidž menovej únie upadá,“ potvrdila Cinzia Alcidiová z Centra pre európske politické štúdiá v Bruseli. „To, ako sa grécku krízu nakoniec podarí vyriešiť, bude pre eurozónu kľúčové a – pokiaľ euro prežije – i pre celú Európsku úniu,“ zhrnula.

Tilford sa k situácii stavia tvrdšie: „Zvyšok sveta so znepokojením sleduje nedostatok strategického myslenia a politickej rozhodnosti.“

Pravá Európanka

Dohoda prestavuje obrovský ústupok Nemecka, ktoré ešte pred minulým víkendom trvalo na tom, aby sa Grécku požičiavalo za trhovú úrokovú sadzbu. Nakoniec ju stanovili nižšie miesto 7,3 % na 5 %. Angela Merkelová sa snažila zabrániť hnevu svojich voličov, ktorí pomoc odmietajú.

Podľa jedného z vsokých bruselských predstaviteľov sa Merkelová zachovala ako pravá Európanka, keď nakoniec pomoc povolila.

Francúzsko si podľa analytikov v posledných týždňoch uvedomovalo, že Merkelová robí kroky, za ktoré si doma vyslúži mínusové body a tak stlmilo svoju kritiku. Nemci museli totiž ustúpiť hneď dvakrát – najprv umožnili, aby do balíka prispel aj Medzinárodný menový fond a potom ustúpili záchrane s nižšou úrokovou sadzbou ako stanovujú trhy.

Pokiaľ Gréci požiadajú o pomoc skôr ako o mesiac, teda ešte pred voľbami v Severnom Porýní-Vestfálsku (9. mája 2010), Merkelová môže čeliť závažným problémom, no cúvnuť sa už nedá. A tento scenár je veľmi pravdepodobný. Gréci si totiž potrebujú požičať 11 miliárd eur a pokiaľ mu trhy neponúknu prijateľnú cenu, obráti sa na EÚ a MMF. Analytici sa zhodujú, že je síce dôležité zachrániť Grécko, ale ešte dôležitejšie nájsť životaschopné riešenie pre ďalšie krízy.

(EurActiv/Reuters)