Grécko: Sľúbte pomoc, inak sa obrátime na MMF

Zdroj: Flickr

Grécky premiér včera v Bruseli hodil rukavicu hlavám štátov eurozóny a najmä nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, nie je však ani zďaleka isté, či ju aj zdvihnú. Začiatkom tohto týždňa sa síce ministri financií eurozóny dohodli na obrysoch prípadnej pomoci Grécku, ale vzhľadom na to, že ju zatiaľ nepotrebuje, odmietli plán zverejniť.

„Postoj nemeckej vlády bude rozhodujúci. V súčasnosti sa ale zdá, že k dohode o pomoci Grécku na európskej úrovni nedôjde,“ tvrdí Cinzia Alcidiová z Centra pre európske politické štúdiá. „Je to viac-menej prvý veľký test pre eurozónu a veľmi by jej uškodilo, pokiaľ by sa na európskej pôde nenašlo riešenie gréckych problémov,“ dodala.

Podľa jedného z gréckych činiteľov sa však táto možnosť rýchlo približuje. „Stále chceme, aby riešenie zostalo v rámci Európskej únie, nevypadá to však dobre,“ uviedol zdroj citovaný ČTK. „Pokiaľ zo summitu budúci týždeň nevzíde jasná podpora, budeme sa musieť rozhodnúť, kam sa obrátiť. Máme viacero scenárov, z ktorých prvoradým je ten s MMF,“ dodal.

Grécky premiér popiera správy, že krajina má v súčasnosti oveľa bližšie k MMF ako predtým, tvrdí, že je to hlúposť. Kurz eura voči doláru však klesol o pol percenta.

Európski lídri sú však skúpi na detaily, najmä preto, že ich voliči tento pomoc  nepodporujú, pretože je spojená s možným morálnym hazardom. Stále dúfajú, že Gréci presvedčia finančné trhy, že im môžu dôverovať.

Nemci okrem toho tvrdia, že neočakávajú, že na nadchádzajúcom summite sa o pomoci rozhodne. Angela Merkelová dokonca hovorila aj o vylučovaní krajín z eurozóny.

Niektorí analytici a pozorovatelia poukazujú,a že aj keď si to nepriznajú, mnoho čelných predstaviteľov eurozóny prichádza záchrannému balíku od MMF na chuť. Táto myšlienka má podporu v Taliansku, Fínsku a Holandsku. Úplne ju nezavrhujú ani Nemci.

(EurActiv/Reuters)