Grécko: Veľké otázky sú vyriešené, preskúmanie však pokračuje

Jeroen Dijsselbloem

Predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, zdroj: TASR

Inštitúcie zodpovedné za grécky záchranný program (Európska komisia, Európska centrálna banka, Medzinárodný menový fond a Európsky mechanizmus pre stabilitu) sa s Aténami dohodli na hlavných bodoch reforiem, ktoré sú potrebné pre vyplatenie ďalšej splátky.

Oznámil to dnes po zasadnutí ministrov financií eurozóny vo Valette predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Do Atén sa vracajú technické tímy inštitúcií, ktoré by mali dotiahnuť posledné detaily druhej revízie programu.

Zafungovala nová stratégia

„Od posledného stretnutia Euroskupiny v marci sme dosiahli významný pokrok čo sa týka druhého preskúmania,“ otvoril tlačovú konferenciu Dijsselbloem.

Vysvetlil, že zmena stratégie – dosiahnuť dohodu najskôr na „veľkých reformách“ – bola úspešná.

„Máme dohodu o hlavných bodoch balíka opatrení, čo sa týka veľkosti, načasovania a postupnosti,“ povedal.

Ide o reformy na roky 2019 a 2020 v celkovej hodnote 2 % hrubého domáceho produktu (HDP) a to najmä v oblasti dane z príjmov.

Späť do Atén

Technické detaily majú ešte dotiahnuť tímy inštitúcií, ktoré sa po dnešnom rokovaní vracajú do Atén.

Cieľom je „čo najskôr“ dosiahnuť plnú dohodu na pracovnej úrovni, čo je kľúčový krok pre uzavretie druhého preskúmania a následné vyplatenie ďalšej časti peňazí.

Tie budú Atény potrebovať na splatenie júlovej 7,5 miliardovej splátky starých pôžičiek.

Len nestratiť momentum

Dijsselbloem zdôraznil, že akékoľvek ďalšie preťahovanie procesu je nežiadúce.

„Situácia v Grécku sa nezlepšuje, a to je niečo, za čo sme zodpovední všetci. Trvá nám to príliš dlho. Grécke hospodárstvo v prvej polovici minulého roka posilnilo, no toto momentum nám uteká. Dohodu preto potrebujeme čím skôr, aby Grécko dostalo tieto peniaze,“ zhodnotil.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/grecke-peripetie/

O novom predsedovi sa nehovorilo

O pozícii Dijsselbloema na čele Euroskupiny dnes ministri nediskutovali. Holandský minister však hneď na úvod zasadnutia zopakoval svoje vysvetlenie a ospravedlnenie za kontroverzné výroky na adresu južných štátov eurozóny.

To, či svoj mandát dokončí, alebo z pozície odíde skôr je podľa Dijsselbloema stále „otvorená otázka.

Na odstúpenie ho dnes podľa jeho slov nevyzval žiaden minister. Tento týždeň však už o to žiadali premiéri Talianska a Portugalska ako aj mnohí europoslanci.

Čítajte aj: Dijsselbloem nahneval europoslancov. Opäť za nimi neprišiel

Pokračujú neformálne

Ministri financií dnes na Malte pokračujú v neformálnych rokovaniach.

Diskutovať budú o ďalšom smerovaní Hospodárskej a menovej únie v kontexte nedávno predstavenej bielej knihy o budúcnosti Európy. Ide o pokračovanie diskusie, ktorú otvorili aj počas septembrového stretnutia v Bratislave v rámci slovenského predsedníctva.

Témou bude aj pretrvávajúci problém nesplácaných úverov a dobudovanie bankovej únie.