Grécko zverejnilo zoznam reforiem

Zdroj: TASR/AP

Grécko sa zaviazalo, že nezastaví žiadnu prebiehajúcu ani skončenú privatizáciu, pričom eurozónu ubezpečilo, že riešenie „humanitárnej krízy“ v krajine nebude mať negatívny vplyv na rozpočet. Vyplýva to z návrhu reforiem, ktorý grécka vláda poslala svojim veriteľom.

Na zaslanom zozname sú aj záväzky týkajúce sa reformy daňovej politiky, revízie a kontroly vládnych výdavkov vo „všetkých oblastiach“.

Kabinet sľubuje aj konsolidáciu dôchodkových fondov, aby dosiahol úspory a eliminoval medzery v systéme predčasných dôchodkov. Podľa agentúry Reuters je tento krok jasnou snahou o kompromis s veriteľmi, ktorý umožní gréckej vláde vyhnúť sa znižovaniu dôchodkov, ako to požadovali inšpektori Trojky.

Atény v zozname sľubujú aj reformu mzdového systému vo verejnom sektore, a to spôsobom, pre ktorý nebudú musieť znižovať platy, ale zabezpečí, že sa ani celkové mzdové náklady na platy štátnych zamestnancov nezvýšia.

Vláda v dokumente prisľúbila, že rozvrhne kolektívne rokovania o zvýšení minimálnej mzdy do niekoľkých fáz s perspektívou, že keď na to budú vhodné podmienky zvýšia ju, ale až po konzultácii s veriteľmi, ktorým každú zmenu predložia na schválenie. To je v rozpore s predvolebnými sľubmi.

Vláda v Aténach sa týmto návrhom snaží ponúknuť kompromis, aby na jednej strane vyhovela svojim veriteľom a na druhej svojim voličom, ktorí chcú koniec niekoľko rokov trvajúcim úsporným opatreniam.

Grécko dosiahlo v piatok (20. 2.) prelomovú dohodu s partnermi v eurozóne o predĺžení záchranného programu o štyri mesiace. Dohodou tak zažehnalo hrozbu štátneho bankrotu a odchodu z eurozóny. Podmienkou pomoci je dôveryhodný plán ekonomických reforiem, ktorý musia schváliť veritelia.

Návrh Grécka je podľa názoru zúčastnených inštitúcií EÚ a MMF v súčasnosti dostačujúci pre predĺženie finančnej pomoci. Ak budú s gréckym návrhom spokojní aj ministri financií eurozóny, posunú ho na ratifikáciu členským štátom, pričom v niektorých štátom je potrebný súhlas parlamentu. Až po dokončení tohto procesu získajú Atény peniaze na štyri mesiace, teda do konca júna 2015.

Schäuble je za schválenie pomoci

Jednou z krajín, v ktorej je potrebný súhlas parlamentu, je aj Nemecko. O predlžení pomoci Grécku by dolná komora nemeckého parlamentu (Bundestag) mohla hlasovať už tento týždeň.

Na schválenie programu vyzval zákonodarcov minister financií Wolfgang Schäuble v liste adresovanom predsedovi Bundestagu Norbertovi Lammertovi.

Podmienkou je predchádzajúci súhlas ECB, Komisie a MMF s reformným plánom gréckej vlády. „Nemecká vláda podporí navrhované rozšírenie (programu), pokiaľ Grécko splní svoje záväzky a dohodne sa na tom Euroskupina (ministrov financií),“ cituje vyjadrenie nemeckého ministra agentúra Reuters.

„Žiadosť je podmienená tým, že Grécko predloží zoznam reforiem a tri inštitúcie sa vyjadria, či tieto opatrenia predstavujú dostatočný základ pre úspešné zavŕšenie programu,“ dodal Schäuble.

 EurActiv.sk/TASR