Grécku stále hrozí odchod z eurozóny

zdroj: TASR

Šéf Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM), Klaus Regling, varuje Atény pred nedodržiavaním platobných a reformných záväzkov. Hrozba Grexitu ešte stále nie je zažehnaná.

„Táto možnosť tu vždy bude a musí byť,“ povedal Regling a to napriek tomu, že verí, že krajina svoje záväzky dodrží aj po predčasných septembrových voľbách.

Ak Grécko splní svoju stranu dohody, v takom prípade by Atény mohli program pomoci dokonca ukončiť predčasne. „Nič nemôžem garantovať, ale  vidím náznaky pozitívneho vývoja,“ povedal Regling.

Grécko v priebehu troch rokov dostane v poradí tretí záchranný balíček v hodnote 86 miliárd eur. Podporu poskytnú členské krajiny eurozóny, pričom distribúciu zabezpečí ESM.

>> Čítajte: Čo Gréci sľúbili na 400 stranách?

Rozpredaj majetku ide podľa plánu

Odchádzajúci grécky minister hospodárstva, Georges Stathakis, v stredu vyhlásil, že odpredaj majetku, ktorý je podmienkou získania nového záchranného balíčka, bude pokračovať podľa plánu aj napriek predčasným voľbám.

„Dohodnuté opatrenia sa uskutočnia,“ odpovedal novinárom na otázku o plánovanej privatizácii prístavu Pireus, štátnej železničnej spoločnosti a siete ďalších prístavov a letísk.

>> Čítajte:  Grécke letiská dostane nemecké konzorcium

V rámci podmienok medzinárodnej pomoci sa Atény zaviazali zvýšiť dane, znížiť výdavky a zaviesť radikálne hospodárske reformy. Okrem iného krajina do roku 2017 sprivatizuje štátny majetok v hodnote 50 miliárd eur. Polovicu výnosov použijú na rekapitalizáciu bánk.

Minister hospodárstva očakáva skoré zrušenie kapitálových kontrol, ktoré boli zavedené začiatkom júla, aby sa predišlo úplnému kolapsu gréckeho finančného systému.

Iní nie sú tak optimistickí. Napríklad profesor Nikolaos Georgikopoulos, ktorý je výskumníkom na New York University – Stern School of Bussiness v rozhovore pre EurActiv povedal, že kontroly výberov z bánk sú nevyhnutné a nebudú zrušené skôr ako v druhom štvrťroku roka 2016.

MMF súčasťou pomoci

Šéf krízového mechanizmu na zabezpečenie finančnej stability eurozóny očakáva, že do záchrany Grécka sa na jeseň pripojí aj Medzinárodný menový fond (MMF). Jeho účasť doteraz nebola istá  najmä kvôli pochybnostiam fondu o udržateľnosti gréckeho dlhu.

Klaus Regling verí, že MMF prispeje až 16 miliardami eur, ktoré má k dispozícii z predchádzajúceho nevyužitého balíčka.

Podmienkou zapojenia sa MMF však stále ostáva oddlženie Atén. Ďalší zostrih gréckeho dlhu neodmieta ani nemecká vláda a iné krajiny eurozóny vrátane Slovenska.

Slovenský minister financií Peter Kažimír už v minulosti naznačil, že Slovensko odmieta akékoľvek nominálne zníženie gréckeho dlhu. Vedel by si však predstaviť iné opatrenia. Grécko by mohlo začať platiť úroky neskôr alebo by sa predĺžila doba splatnosti samotných úverov.

Ani grécky premiér Alexis Tsipras už netrvá na nominálnom odpise dlhu. V rámci predvolebnej kampane občanom prisľúbil, že zníži dlhové zaťaženie krajiny predlžovaním splatnosti úverov. Nesľubuje však už odpis dlhu, ako tomu bolo v predchádzajúcich voľbách.

Voľby už čoskoro

Grécky premiér Alexis Tsipras rezignoval minulý týždeň potom, čo stratil väčšinu v parlamente kvôli podpore záchranného balíčka. Ľavicové krídlo vládnej Syrizy vytvorilo vlastné hnutie s názvom Ľudová jednota.

>> Čítajte: Grécki euroskeptici sa pokúsia vytvoriť novú vládu

Termín nových volieb oznámi prezident Prokopis Pavlopoulos do konca týždňa. Pravdepodobne pôjde o 20. september.