Grécky novinár je podľa súdu nevinný

Súdny proces s editorom týždenníka Hot Doc Costasom Vaxevanisom vzbudil medzinárodný ohlas a veľký záujem v Grécku, krajine, ktorá je na pokraji ekonomického kolapsu a kde narastá rozhorčenie z privilégií elity.

Novinárovi hrozili za porušenie ochrany osobných údajov až dva roky vo väzení. Vaxevanis označil celé stíhanie za politicky motivované a podľa neho bolo výsledkom snahy politikov ochrániť „nedotknuteľnú“ majetnú triedu.

Rýchle zatknutie a proces nasledovali po zverejnení zoznamu, dnes známeho ako Lagardeovej zoznam, podľa mena šéfky Medzinárodného menového fondu. Od Lagardeovej dostali zoznam grécki politici.

Mal im pomôcť v boji proti gigantickým daňovým únikom. Zlepšenie výberu daní je jednou s podmienok medzinárodnej finančnej pomoci (EÚ/MMF), ktorá krajinu chránia pred okamžitým krachom.

Po celom dni v súdnej sieni plnej novinárov, aktivistov aj verejnosti prehlásil sudca novinára Vaxevanisa za nevinného. Ten na rozsudok reagoval zdvihnutím zaťatej päste, načo ho objali jeho dcéry, informuje agentúra Reuters.

„Tento rozsudok nie je len správny, ale pre žurnalizmus aj oslobodzujúci. Novinárov v Grécku už veľmi dlho držali ako rukojemníkov, povedal Vaxevanis.  

„Tento rozsudok umožní mojim kolegom robiť si svoju prácu bez okov na rukách“.

Úrady zatiaľ neobvinili nikoho z „veľkých mien“ zo zoznamu, čo len podporuje rozčarovanie spoločnosti s celou politickou elitou. Tá sľúbila, že svoju časť nákladov dlhovej krízy budú niesť aj bohatí.

Uniknutý zoznam

Vaxevanis na súde vypovedal, že mu zoznam držiteľov švajčiarskych účtov, ktorý ešte v roku 2010 Lagardeová posunula úradom viacerých štátov (ešte ako francúzska ministerka financií), dal anonymný zdroj.

Prokurátor tvrdil, že novinár ľudí spomínaných v liste „ukrižoval“, jeho obhajoba naopak argumentovala, že sa nikto zo spomínaných na zásah do súkromia nesťažoval. Samotný obžalovaný uviedol, že považoval za svoju povinnosť novinára zoznam zverejniť, keďže politici neboli ochotní konať.

„Gréci vedeli už dva roky, že existuje zoznam ľudí, ktorí sú bohatí, oprávnene alebo aj nie, a sú nedotknuteľní. Zároveň však tí, čo sú na druhej strane znášajú škrty“, vypovedal Vaxevanis.

„Politický systém skrýval pravdu už príliš dlho.“  

Medzičasom už aj ďalšie periodikum, denník Ta Nea, venoval 10 strán zverejneniu 2059 mien, vrátane niektorých politikov, známych biznismenov, lodných magnátov, lekárov, právnikov ale aj žien v domácnosti.

Podľa denníka sa na účtoch nachádzali do roku 2007 asi 2 miliardy eur, pripomína ale, že zoznam nie je dôkazom, že ktorýkoľvek z ľudí na ňom porušil daňové zákony.

Dvaja bývalí grécki ministri financií priznali, že disponovali kópiou tohto zoznamu. Súčasný minister Yannis Stournaras v parlamente vyhlásil, že ho od nástupu do úradu po júnových voľbách nevidel a že nie je žiadny záznam o tom, že by ho oddelenie ministerstva zaoberajúce sa finančnou trestnou činnosťou dostalo.

Vláda premiéra Antonisa Samaras autenticitu zoznamu oficiálne nekomentovala, no podľa vyjadrení jej predstaviteľov bol zoznam ukradnutý bývalým zamestnancom banky HSBC.

Podľa správy EÚ, zverejnenej minulý rok, je sa objem nezaplatených daní v Grécku rovná približne 60 miliardám eur, čo predstavuje približne štvrtinu jeho ekonomiky a šestinu celkového dlhu.

EurActiv s Reuters