Grécky parlament odhlasoval „áno“ dohode

zdroj: TASR

Tristočlenný parlament v Aténach prijal kľúčové rozhodnutie 229 hlasmi. Proti hlasovalo 64 poslancov, 6 sa zdržalo.

Tsipras požiadal pred hlasovaním o pomoc opozičné strany. Vo vládnej strane Syriza sa potvrdil rozkol, 38 z jej 149 poslancov hlasovalo proti dohode s veriteľmi v takejto podobe.

Medzi nimi bol aj bývalý minister financií Janis Varoufakis aj minister pre energetiku Panagiotis Lafazanis.

„Podporujeme vládu pod vedením Syrizy a podporujeme premiéra. Nepodporujeme bail-out,“ povedal minister po hlasovaní. 

Súčasný minister financií Euclid Tsakalotos vyhlásil, že hlasovanie za podmienky tretieho balíka pomoci je niečo, čo ho bude „ťažiť po zbytok života“.

„Neviem, či sme urobili správnu vec. Viem, že sme urobili niečo, o čom sme cítili, že nemáme voľbu.“

Podľa Tsiprasa k dohode s veriteľmi neexistuje alternatíva, pričom priznal, že opatrenia prinesú ťažké časy.

„Uznávam, že fiškálne opatrenia sú tvrdé, že nepomôžu gréckej ekonomike, ale som nútený ich prijať,“ povedal v poslednom apeli pred parlamentom.

"Som posledný, kto by sa vyhýbal zodpovednosti."

Počas zasadnutia parlamentu došlo pred jeho budovou k násilným stretom demonštrantov s políciou. Predsedníčka parlamentu Zoi Constantopoulou zo strany Radikálna ľavica (Syriza) nazvala balík opatrení „sociálnou genocídou“.

Ministri vyhodnotia hlasovanie

Ministri financií eurozóny sa spoja prostredníctvom telekonferencie vo štvrtok o 10 hodine. V pondelok by malo Grécko splatiť Európskej centrálnej banke 3,5 miliardy eur.

Na to by mu mal pomôcť prekleňovací úver z EFSM (bail-out fond pre celú EÚ) s čím má problém Veľká Británia a Česká republika.

Tieto krajiny nie sú členmi eurozóny a nezúčastnili sa ani víkendových rokovaní o podmienkach pre Grécko.

Podpredseda Euróspkej komsie pre euro Valdis Dombrovskis sa pokúša nájsť riešenia, ktoré by upokojilo obavy pre nečlenov eurozóny. Pôjde pravdpodobne o špeciálne záruky.

Udržateľnosť dlhu

Grécko sa nachádza v najhlbšej kríze od konca druhej svetovej vojny. Prišlo o štvrtinu ekonomického výkonu, štvrtina ľudí je bez práce. Nie je jasné, na ako dlho môže krajina ustáť ďalší program, ktorý mnohí považujú za najtvrdší aký bol uvalený na krajinu v mierových časoch.

MMF vo svojej správe tvrdí, že grécky dlh je neudržateľný. Nemecko spolu s s ďalšími veriteľmi odpis dlhu odmieta, závery summitu eurozóny ho vylučujú. Obsahujú len vágnu zmienku o možnom zvážení predĺženia obdobia splácania dlhu.

Európska komisia v stredu zverejnila svoje vlastné hodnotenie dlhového bremena. Odpisy dlhu tiež vylučuje no tvrdí, že je možné uvažovať o „reprofilovaní dlhu“, za predpokladu, že Grécko bude pokračovať so zavádzaním opatrení, ku ktorým sa zaviazalo.