Grékom chýbajú dve miliardy

Zdroj: TASR

Víkendové rozhovory medzi medzinárodnými veriteľmi a Gréckom opäť skončili neúspechom. Návrh reforiem gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa zhrnutý na 46 stranách európski úradníci odmietli ako „ideologicky motivovaný“.

„Nároky veriteľov sú iracionálne a diskusia trvala 45 minút,“ reagovali na oplátku Gréci.

Pätová situácia v rokovaniach ovplyvnila aj hodnoty eura na ázijských a amerických trhoch. V Tokiu sa euro v pondelok ráno obchodovalo za 1,1213 dolára, v New Yorku za 1,1260 dolára. Analytici však nepredpokladajú, že hodnota spoločnej meny sa výrazne zmení, pretože investori „vyčkávajú“.

Medzinárodný menový fond (MMF) aj naďalej „nekompromisne a tvrdo“ presadzuje dôchodkové škrty a zvýšenie dane z pridanej hodnoty na základné tovary, ako sú elektrická energia, prezradil francúzskej agentúre AFP zdroj blízky gréckej vláde. MMF podľa nich patrí k veriteľom, ktorí trvajú na znižovaní dôchodkov vo výške 1,8 miliardy eur ročne.

Hoci MMF vo svojom oficiálnom bloku uvádza, že „dohoda si bude vyžadovať ťažké rozhodnutia zo všetkých strán,“ a to vrátane európskych partnerov Grécka, hlavný ekonóm Olivier Blanchard trvá na tom, že Atény musia začať riešiť svoj „nafúknutý“ dôchodkový systém, ktorý podľa jeho odhadov „berie“ až 16% ekonomického výkonu krajiny.

Grécke hospodárstvo je aj po šiestich rokoch a dvoch záchranných balíčkoch v hodnote 240 miliárd eur stále v kríze. Krajina sa potápa pod horou dlhov, ktoré dosahujú až 180% HDP.

Podľa zdrojov Komisie Tsiprasovmu návrhu reforiem, ktorý môže odomknúť poslednú 7,2 miliardovú tranžu finančnej pomoci, chýbali úspory v hodnote 2 miliardy eur.

Okrem bežných výdavkov na dôchodky a chod štátnej správy musí Grécko koncom mesiaca zaplatiť 1,6 miliardy Medzinárodnému menovému fondu. V júli a auguste ho čaká približne 6,7 miliardy pre Európsku centrálnu banku. Grécka vláda tvrdí, že splátku si jednoducho „nemôžu dovoliť.“

Ďalšie rokovania sa teraz budú konať v Euroskupine. Stretnutie tohto neformálneho združenia ministrov financií eurozóny, ktoré môže byť rozhodujúce, pokiaľ ide o hľadanie dohody o záchrannom programe pre Grécko, sa uskutoční vo štvrtok 18. júna v Luxemburgu.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker je podľa jeho hovorcu aj „naďalej presvedčený, že zintenzívnené reformné úsilie z gréckej strany a politická vôľa pomôžu nájsť do konca mesiaca riešenie.“

Grécky minister financií Yanis Varoufakis v rozhovore pre Bild naznačil, že dohoda je stále možná a môžu ju uzavrieť v priebehu „jednej noci“ v prípade, že sa rokovaní zúčastní aj kancelárka Angela Merkelová.

EurActiv/TASR