Grékom hrozí, že zostanú bez plynu a elektriny

Štátny prepravca zemného plynu spoločnosť DEPA v Grécku upozornil Regulačný úrad pre energetiku RAE, že ukončí dodávky svojim odberateľom, ktorí majú u spoločnosti nedoplatky. DEPA pritom dodáva plyn hlavne pre veľkých odberateľov, elektrárne a teplárne. Zo zemného plynu pochádza asi 18 % elektriny v krajine.

K súčasnej ekonomickej a politickej kríze v krajine by sa tak onedlho mohla pridať aj energetická. Niektorí komentátori varujú, že ešte pred opakovanými voľbami 17. júna by sa časť domácností i firiem mohla ocitnúť bez elektriny.  

Šéf regulačného úradu Nikos Vasilakos pre Reuters uviedol, že tento týždeň zváži iniciatívy „ako sa vyhnúť kolapsu systému zemného plynu a elektriny“. RAE na dnes zvolalo mimoriadne stretnutie plynárenskej spoločnosti a dotknutých firiem.

Podľa nemenovaného zdroja z gréckeho sektora energetiky chýbajú spoločnosti DEPA prostriedky v celkovej výške 120 miliónov eur, ktoré dlží svojim dodávateľom – talianskej spoločnosti Eni, tureckému Botaşu a ruskému Gazpromu. Splatiť ich musí tento mesiac.

Výkonný riaditeľ plynárenského podniku Haris Sachinis odmietol poskytnúť informácie o finančnej situácii v spoločnosti. „DEPA robí všetky kroky, aby sa vyhla akýmkoľvek dlhom voči svojim dodávateľom,“ uviedol pre Reuters.

Riešeniu situácie ale nepomáha ani obmedzený mandát dočasnej úradníckej vlády.

Rotácia dodávok

V prípade, že by došlo k prerušeniu dodávok plynu súkromné energetické spoločnosti ako Elpedison, Myrilineos, Heron či Corinthia Power, ktorý dodávajú asi 30 % elektriny v krajine, by boli nútené zastaviť svoju prevádzku.

Energetický mix dominantného producenta a dodávateľa elektriny – štátnej spoločnosti DEI je zdrojovo diverzifikovanejší, avšak jej tepelné elektrárne na uhlie ani vodné elektrárne by neboli schopné pokryť potenciálny výpadok.

Prevádzkovateľ siete ADMIE by pravdepodobne prešiel na takzvaný rotačný systém dodávok a ich prerušení, aby sa vyhol úplnému výpadku v krajine. Problémy v dodávkach elektriny určite nepomôžu hospodárskemu rastu a priemyselnej produkcii a môžu negatívne ovplyvniť rozbiehajúcu sa turistickú sezónu.

Bludný kruh dlhov

Hlavný dôvod, prečo majú energetické firmy podlžnosti voči DEPA, je, že im samotným štátne clearingové centrum LAGHE neuhradilo platby za tranzakcie elektriny. LAGHE v súčasnosti trpí deficitom viac než 300 miliónov eur. K jeho vzniku prispeli najmä dotácie vyplácané za výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov a tiež bankrot dvoch maloobchodných predajcov elektriny začiatkom tohto roka, ktorí tak neboli schopní splniť svoje predchádzajúce záväzky.

Podľa niektorých analytikov by najjednoduchším riešením bola pôžička v objeme 300 – 400 miliónov eur zo štátneho pôžičkového fondu, kde sú vyhradené prostriedky na zelené investície.  

Takýto krok však odmieta Európska komisia aj Medzinárodný menový fond. EK sa obáva, že by to bolo proti pravidlám o štátnej pomoci a oddialilo to skutočnú nápravu chýb v gréckom sektore energetiky.

Ďalšou cestou by bolo použitie prostriedkov z účtov dvoch skrachovaných firiem (asi 100 miliónov eur), ku ktorým sa však úrady nedokážu dostať, nakoľko sú zmrazené v rámci trestného konania.

„Je to absolútne šialené. Sú to peniaze, ktoré spotrebitelia zaplatili do energetického systému,“ citoval Reuters svoj zdroj.