Heger: Reformy v rámci plánu obnovy bude vyberať koaličná rada

Na snímke zľava predseda vlády SR Igor Matovič, podpredseda vlády SR a minister financií Eduard Heger (obaja OĽaNO), minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak a predseda parlamentu SR Boris Kollár (obaja Sme rodina). [FOTO TASR/Martin Baumann]

Minister financií Eduard Heger predstaví prvý návrh reforiem v rámci plánu obnovy EÚ budúci týždeň na koaličnej rade. Podľa ministra bude zaujímavejšia verejná diskusia, keď už budú naplánované priority, ako keby ju ministerstvo otvorilo počas leta.

Európska komisia bude od Slovenska v rámci národného plánu obnovy zrejme požadovať reformy v oblastiach, v ktorých doteraz videla nedostatky. Do strategického dokumentu by sa však mali dostať aj niektoré zámery, ktoré si stanovila vláda vo svojom programovom vyhlásení. Koaličná rada má vybrať priority, ktoré sa do dokumentu dostanú. Uviedol to minister financií Eduard Heger (OĽANO) v odpovediach na novinárske otázky po stredajšom rokovaní vlády.

Heger priblížil, že Komisia pripravuje presné kritériá, ako bude Plán obnovy vyzerať. „Eurokomisia bude od nás zrejme požadovať reformy v oblastiach, ktoré nám každý rok pravidelne odporúča zmeniť. Takže tam vieme, že ich budeme musieť zahrnúť do Plánu obnovy, hoci s nimi nebudú súvisieť veľké výdavky,“ priblížil Heger s tým, že druhá časť, ktorá sa v súčasnosti dotvára, bude zahŕňať reformy, na ktoré využijú európske zdroje.

„To otvára priestor pre tie odvetvia, kde sa peniaze dajú reálne minúť. Budeme musieť pripraviť do Plánu obnovy aj konkrétne iniciatívy a spôsob, akým chceme tých našich šesť miliárd eur minúť. Svojím spôsobom ide o taký investičný plán,“ zhodnotil Heger.

Ekonomickým diskusiám v EÚ budú dominovať fond obnovy a nové dane

V ekonomickej oblasti bude Únia v druhej polovici roku 2020 diskutovať hlavne o fonde obnovy a téme nových európskych daní. Nemecké predsedníctvo EÚ má obidve oblasti medzi svojimi prioritami, a nové zdroje sú navyše potrebné pre financovanie záchranného balíku.

Reformné menu

Podľa ministra bude zaujímavejšia verejná diskusia, keď už budú naplánované priority, ako keby ju ministerstvo otvorilo počas leta. „Ak by sme aj spustili v lete nejakú diskusiu, tieto informácie neboli ešte známe. Slovensko roky nerobilo žiadne reformy a Komisia nám každý rok vyčítala to isté, a to už značne prediskutované máme. Skôr bude zaujímavejšia diskusia, keď už naplánujeme priority na ďalšie tri roky, a potom sa môžeme baviť o konkrétnych iniciatívach, či je to to najlepšie, čo môže byť,“ myslí si minister.

Zároveň upozornil na to, že 15. október je prvý dátum, kedy možno Komisii návrhy predkladať. „My už sme v intenzívnej komunikácii s Komisiou a so zástupcami, ktorí majú na starosti Slovensko a vylaďujeme dokumenty. To, čo sme my napísali, je momentálne plán reforiem, ktoré by sme mali urobiť, lebo ich požaduje euroomisia, aj reformy, ktoré sme si my zadefinovali v programovom vyhlásení vlády. Toto je ako keby také menu,“ vysvetlil Heger s tým, že nie všetky tieto reformy budú predmetom Plánu obnovy.

Reštart slovenskej ekonomiky bude zelený, sľubuje envirorezort

Do národného plánu obnovy a odolnosti chce rezort životného prostredia presadiť viaceré priority a pripomína, že „akýkoľvek projekt, ktorý bude financovaný z týchto zdrojov, bude musieť spĺňať kritériá zelenej obnovy.“

„Z nich sa bude vyberať. My ich máme rozpracované do istých míľnikov, aby boli stihnuteľné a, samozrejme, bude potrebné urobiť priority. Prvé bude stretnutie na úrovni koaličnej rady, ktorá sa pozrie na toto menu a z neho navrhne smerovanie jednotlivých oblastí, a potom k tomu môžeme spustiť diskusiu,“ povedal Heger.

Minister financií by chcel strategické body predstaviť koaličnej rade budúci týždeň. „Následne budeme už aj zverejňovať podstatne viac. Myslím si, že je správne, aby to najprv videla koalícia,“ dodal Heger.