Hlad rozdelil chudobné a bohaté krajiny

Svetoví lídri, ktorí sa zišli na Potravinovom summite OSN v Ríme, súhlasili s posilnením potravinovej pomoci najchudobnejším krajinám. Kvôli odporu rozvinutých rkajín však neboli stanovené žiadne konkrétne limity.

Záverečná deklarácia tak neobsahuje požiadavku nastolenú FAO (Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo), aby bola pomoc zvýšená na 44 miliárd dolárov ročne.

Krajiny sa však dohodli, že budú spolupracovať na zvrátení trendu poklesu domácej a medzinárodnej pomoci pre poľnohospodárstvo a podporia nové investície do sektora, v spolupráci s relevantnými aktérmi z verejného a súkromného sektora zlepšia globálne riadenie súvisiace s potravinami a výživou a proaktívne sa postavia k výzvam, ktoré pred potravinovú bezpečnosť stavajú klimatické zmeny.

Sľuby, nie však konkrétne záväzky

Na summite sa zúčastnilo asi 60 svetových lídrov. Spoločne sa postavili za potrebu urgentných krokov na prekonanie nedostatku potravín, niektorí lídri, napríklad brazílsky prezident Luiz Ignáciu Lula da Silva, alebo plukovník Muammar Kaddáfi z Líbye, však ostro kritizovali neférové poľnohoposdárske politiky rozvinutých krajín.

V ostrých trojdňových rokovaniach o záverečnej deklarácii sa rozvinuté krajiny snažili dostať z dokumentu cieľ „ukončiť svetový hlad do roku 2025“, a neboli ochotné pristúpiť k záväzku zvýšiť poľnohospodársku pomoc na takmer 20% celkovej medzinárodnej rozvojovej pomoci. Na tejto úrovni bola v roku 1980, odvtedy však postupne klesá.

Deklarácia namiesto konkrétnych čísiel hovorí o „podstatnom zvýšení“ poľnohospodárskej pomoci. Lídri krajín G8 sa na summite v talianskom L´Aquila v júli minulého roka dohodli, že na túto pomoc vydajú v nasledujúcich troch rokoch viac ako 22 miliárd dolárov, nie všetko z toho sú však nové záväzky a krajiny zatiaľ neboli veľmi ochotné konkretizovať, ako budú fondy distribuované.

Generálny riaditeľ FAO Jacques Diouf nedokázal skryť svoje sklamanie z výsledku summitu. Vyhlásil že ľutuje, že deklarácia FAO nedokázala prísť s „kvantifikovateľnými údajmi a termínmi“ v súvislosti s potravinovou krízou.

Riešiť spolu klimatické zmeny a potravinovú bezpečnosť

Generálny tajomník OSN Ban Ki-moom na summite varoval, že ak skrachujú decembrové globálne klimatické rokovania v Kodani, spôsobí to rast hladu. „Bez klimatickej bezpečnosti nemôže byť potravinovej bezpečnosti. Dnešné podujatie ja kritické. Rovnako tak Kodaň.“

Josette Sheeran, šéfka Svetového potravinárskeho programu (WFP) OSN, na tlačovej konferencii vzala do ruky malý plastový pohár, aby ilustrovala vážnosť potravinovej krízy – situácia je tak zlá, že miliarda ľudí vo svete nie je ráno naplniť potravinami, ktoré má k dispozícii, ani takto malý pohár.

Potravinová kríza podľa nej nie je iba hospodárskou a humanitárnou, ale aj otázkou svetového mieru a bezpečnosti. Aj preto mnohí účastníci kriticky poznamenali, že jediným vysoko postaveným zástupcom G8 bol taliansky premiér Silvio Berlusconi, ktorého krajina summit hosťovala.

Svetový hlad sa zhoršuje

Podľa OSN by mala svetová populácia dosiahnuť v roku 2050 9,2 miliardy. Globálna potravinová bezpečnosť sa zhorší.

Hoci svetové spoločenstvo prijalo Miléniové ciele, v ktorých sa okrem iného hovorí o vykorenení hladu, OSN odhaduj, že sa počet hladujúcich vo svete zvýši tento rok na viac ako miliardu. Príčinou je sčasti výrazný rast cien potravín v rokoch 2007-2008. Globálna ekonomická kríza tento trend nezvrátila a k negatívnym faktorom pridala straty pracovných miest a stagnujúce príjmy.

Pozície

„OSN odhaduje, že na pokrytie potrieb poľnohospodárstva je potrebných 40 miliárd dolárov ročne“, vyhlásil Adriano Campolina, regionálny riaditeľ ActionAid pre Latinskú Ameriku. „Vlády to musia uznať a postaviť sa za svoje záväzky.“

„Lídri G8 sľúbili 20 miliárd dolárov počas troch rokov, stále však nedokázali špecifikovať, ako a kedy budú peniaze poskytnuté a ako bude OSN podporené vo svojom mandáte v boji proti hladu“, dodal Campolina.