Hľadá sa koniec stimulov

Rada Ecofin by dnes mala pripraviť spoločné stanovisko pred summitom ministrov financií skupiny G20, ktoré bude 4. a 5. septembra v Londýne. Okrem toho sa pravdepodobne budú zaoberať stiahnutím stimulov zameraných na zmiernenie dôsledkov krízy.

„Existuje konsenzus, že v určitom štádiu musíme skončiť so stimulom, ale ešte sú veľmi ďaleko od dohody, kedy a ako rýchlo to urobiť,“ cituje nemenovaný zdroj agentúra Reuters. „Niektoré krajiny to chcú urobiť skôr ako neskôr, no ak začnete skoro, musíte robiť veľmi malé kroky,“ tvrdí zdroj.

V EÚ však vo všeobecnosti panuje názor, že ešte nenastal čas, lebo obnova nie je udržateľná. „Zhoda je v tom, že nie je dôvod pre eufóriu, avšak veci sa môžu zmeniť,“ povedal ďalší zdroj.

Hľadanie východu

Ministri sa podľa zdrojov Reuters zhodujú, že problémom teraz nie je inflácia či deflácia, že je príliš skoro hovoriť o konci krízy a že netreba ďalšie stimuly. „Existuje dohoda, že možno prichádza čas na pomýšľanie o skončení vládnej podpory. Nie však o tom ako sa to urobí, iba o plánovaní, organizovaní, no ešte nie o implementovaní. No aj na to príde už čoskoro.“

„Ide o najväčšie manévre koordinácie ekonomickej politiky za ostatných tridsať rokov. Toto je veľká, veľká vec […]  na globálne úrovni,“ zdôraznil zdroj. Neexistuje však zhoda o stupni svetovej koordinácie. „Možno sa to nebude páčiť Francúzsku, ale väčšina EÚ by uvítala na úrovni G20.“

Detailné záväzky je však nemožno očakávať, keďže krajiny EÚ aj G20 sa od seba odlišujú hĺbkou štátnych pokladníc a stavom ekonomiky. „Pravdepodobne pôjde o všeobecnú správu typu: kto si môže dovoliť skončiť so stimulom skôr bez toho, aby uškodil ekonomike, tak pravdepodobne urobí,“ upozornil zdroj Reuters a dodal, že tento ani budúci rok netreba viac podporovať ekonomiku, no skončiť s pomocou v roku 2009 by bolo nepraktické. „Musíme však začať diskutovať najneskôr začiatkom roku 2010, najmä v kontexte nových rozpočtových pravidiel EÚ,“ konštatuje zdroj.

(EurActiv / Reuters)