Hlavné mestá V4 chcú ukázať iné vládnutie

Zľava Rafał Trzaskowski (Varšava), Gergely Karácsony (Budapešť), Matúš Vallo (Bratislava) a Zdeněk Hřib (Praha). [Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu]

Primátori hlavných miest krajín Vyšehradskej štvorky sa stretli v Budapešti, aby podpísali „Pakt slobodných miest“. V ňom kritizujú „populistov, ktorí ovládli politickú scénu“ v ich krajinách.

„Všetci dnes cítime v našich krajinách isté uzatváranie a vyhraňovanie sa voči hodnotám liberálnej demokracie. Avšak, práve v našich hlavných mestách je najvyššia koncentrácia rôznorodosti – spoločenskej, náboženskej, politickej, etnickej aj národnostnej. Život v takomto meste si, viac než inde, vyžaduje toleranciu, znášanlivosť a otvorenosť,“ napísal bratislavský primátor Matúš Vallo na margo podpisu Paktu. Dodáva, že to bol dôvod pre ktorý vedenia stredoeurópskych metropol cítili prihlásiť sa „k princípom a hodnotám, o ktoré sa takéto mestá musia opierať.“

Pakt slobodných miest“ podpísali okrem Matúša Valla primátor Varšavy Rafał Trzaskowski, primátor Budapešti Gergely Karácsony a primátor Prahy Zdeněk Hřib. Stretli sa symbolicky na pôde kampusu Stredoeurópskej univerzity v Budapešti, ktorá sa po tlaku maďarskej vlády musela presídliť do Viedne. V maďarskej metropole ponúka už len niekoľko kurzov.

Text paktu pripomína 30. výročie pádu Berlínskeho múru a 15. výročie vstupu krajín do EÚ a konštatuje, že aktívne členstvo krajín v týchto zoskupeniach prinieslo „bezprecedentné obdobie mieru a stability“. Ďalej text pomenováva problémy, ktorým krajiny čelia, ako rastúcu nerovnosť, zlyhávajúce zdravotníctvo a odchod mladých ľudí.

Populisti podľa primátorov využívajú sociálnu nespokojnosť obyvateľstva na vlastné a politické zisky. „Tvrdia, že zastupujú národ, ale ignorujú obavy veľkého počtu našich občanov, a to nie len tých, ktorí žijú v multikultúrnych mestách,“ píšu primátori. Obviňujú ich, že šíria „xenofóbny nacionalizmus“, ktorý v minulom storočí dvakrát priviedol Európu do vojny.

Existuje lepší spôsob vládnutia

„Kandidovali sme, aby sme našim občanom ukázali, že existuje lepší spôsob vládnutia,“ píšu. Vyzdvihujú kontakt s občanmi, občiansku angažovanosť, či zapojenie občianskej spoločnosti.

„Nedržíme sa zastaraného chápania konceptu suverenity a identity, veríme v otvorenú spoločnosť založenú na spoločných hodnotách slobody, ľudskej dôstojnosti, demokracie, udržateľnosti, rovnosti, vlády zákona, sociálnej spravodlivosti, tolerancie a kultúrnej rôznorodosti.

Mestá na  celom svete sa podľa ich slov spájajú, naprieč straníckymi líniami, v snahe čeliť klimatickej zmene, environmentálnej degradácii, nerovnosti a netolerancii.

Expert na klimatickú adaptáciu: Mestá vedia, ako sa zmene klímy prispôsobiť, chýbajú im len financie

Riešením môže byť dôsledné využívanie príležitostí. O pridaní zelene je najlepšie uvažovať, keď sa ulica rekonštruuje, radí špecialista z rakúskej agentúry pre životné prostredie MARKUS LEITNER.

Pakt je otvorený aj ďalším mestám, označujú ho za „progresívnu sieť dynamických miest“. Medzi sebou plánujú zdieľať dobrú prax a postupy v manažmente miest, špeciálne v oblastiach ako je územné plánovanie, klimatická kríza, bývanie a verejná doprava. „Naše zvolenie za primátorov ukazuje, že existuje podpora pre transparentné, zodpovedné vládnutie,“ píšu.

Európske nástroje

Podľa paktu sa chcú hlavné mestá regiónu koordinovať pri lobovaní za „na mieru šitých riešení európskych politík“ a za lepší prístup k európskym finančným zdrojom pre mestá.

„Podporujeme a spoločne chceme obhajovať inštitúcie EÚ, agentúry a orgány s rozhodovacou právomocou v oblasti mestských programov EÚ, ktoré by európskym mestám poskytovali priamejšie financovanie,“ píše Vallo na Facebooku.

„Radi by sme zabezpečili, aby aspoň časť peňazí EÚ (…) šla priamo regionálnym autoritám, mimo dosah vlád“, komentoval túto časť paktu primátor Varšavy Rafał Trzaskowski. Ten sa do primátorského mesta dostal vďaka širokej podpore opozičných strán.

Podobný je aj prípad primátora Budapešti, Gergelyho Karácsonyho, ktorý porazil kandidáta vládnej strany Fidesz. „Štyri mestá vytvorili alianciu proti nacionalistickým a populistickým režimom, ktoré dusia miestnu demokraciu,“ hovorí Karácsony. Podľa neho sú to práve mestá, ktoré v krajinách V4 chránia demokratické hodnoty pred centralizáciou moci.

Český primátor Zdeněk Hřib uspel v regionálnych voľbách, kde jeho strana Piráti skončila druhá a vytvorila koalíciu s ďalšími opozičnými stranami v mestskom zastupiteľstve. Primátor Prahy nie je, na rozdiel od kolegov v regióne, volený priamo ale vyberá ho mestské zastupiteľstvo.

Regionálny rozvoj nie je len o HDP: Výbor regiónov žiada viac eurofondov pre metropoly

Európsky výbor regiónov schválil stanovisko, v ktorom žiada, aby sa eurofondy nerozdeľovali iba na základe výšky HDP na obyvateľa, čo znevýhodňuje bohatšie regióny v EÚ. Za iniciatívou stojí bratislavský župan Juraj Droba. 

 

Počin štvorice primátorov z regiónu sa nezaobišiel bez kritiky. „Trzalkowski chce čeliť najväčším výzvam našej doby, ale bez pomoci vlády by nedokázal vyriešiť ani poruchu varšavskej čističky odpadových vôd,“ napísal poľský provládny web wpolityce.pl.

„Primátor sa veľa venuje zahraničnej politike na úkor riešenia problémov, ktoré trápia obyvateľov Prahy. Tu sa mi zdá, že pakt bude podpísaný skôr na efekt,“ povedal poslanec a predseda pražských miestnych poslancov za vládnu stranu ANO Patrik Nacher.

Partner

Projekt DG REGIO: Review of EU Cohesion Policy in Slovakia

Sledujte

Partneri projektu

Partneri projektu: TUKE, Petit Press, SK8