Holandské voľby zatriasli stoličkou šéfa euroskupiny

Kažimír Dijsselbloem

Jeroen Dijsselbloem a Peter Kažimír, zdroj: TASR

Euroskupina nemá „profesionálneho“ predsedu – na jej čele stojí jeden z ministrov financií členských krajín Eurozóny. Mandát toho súčasného, holandského ministra financií Jeroena Dijsselbloema, má skončiť na budúci rok v januári.

Jeho pozíciu však ohrozil výsledok holandských volieb. Stana práce, z ktorej Dijsselbloem pochádza, utrpela veľkú porážku, a hoci sa možno do budúcej vládnej koalície dostane, vzhľadom na malý počet mandátov v parlamente si nemusí udržať dôležitý post ministra financií.

Zatiaľ ostáva vo funkcii

Premiér Rutte ani Dijsselbloem zatiaľ na špekulácie nijak nereagovali. Do vytvorenia novej vlády dosluhuje súčasný Rutteho kabinet, a Dijsselbloem bude dnes zastupovať euroskupinu na stretnutí G20 v Nemecku, a v pondelok bude predsedať pravidelnému zasadnutiu ministrov financií eurozóny v Bruseli.

Formovanie holandskej koaličnej vlády môže byť náročné a trvať aj niekoľko mesiacov.

Rutte možno bude chcieť udržať Dijsselbloema na súčasnom poste. Má na to viacero dôvodov. Názory oboch politikov na fungovanie eurozóny sú si blízke. Holandský minister presadzoval konzervatívnu fiškálnu politiku a nepatril medzi podporovateľov rozpočtových transferov medzi krajinami menovej únie, či spoločného dlhu.

Okrem toho, bez Dijselbloema by Holandsko prišlo o post, ktorý dáva Rutteho kabinetu určitú prestíž.

Nejasná náhrada

Ani v euroskupine nemusí byť veľká ochota na výmenu. Pravidlá jasne nehovoria, že predsedom musí byť minister financií. Diskutuje sa o možnosti vytvorenia stáleho predsedníckeho postu, s vlastným sekretariátom. Na to však nie je medzi vládami dostatočná podpora.

Euroskupina môže hľadať v tomto prípade ad hoc riešenie. Dijsselbloem je pomerne populárny, a názormi je blízky vplyvnému nemeckému ministrovi financií, W. Schäublemu.

Do hry vstupuje aj politický faktor. Šéf euroskupiny je posledným z „prezidentských postov“ obsadeným politikom zo stredo-ľavej skupiny Socialistov a demokratov. Ostatné – predsedu Komisie, predsedu Európskeho parlamentu, aj stáleho predsedu Rady – kontroluje konzervatívna EPP.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/bude-kazimir-sefom-euroskupiny/

V minulosti sa špekulovalo o dvoch nástupcoch: španielskom ministrovi financií Luisovi De Guindos, a jeho slovenskom kolegovi Petrovi Kažimírovi. Výhodou De Guindosa je, že pochádza z veľkej krajiny, ktorá zatiaľ nemá na vrcholných postoch žiadneho predstaviteľa. No jeho strana patrí do EPP. Na druhej strane, Kažimír by reprezentoval Socialistov a demokratov.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/kazimir-dijsselbloem-mal-dokoncit-svoj-mandat/

Obaja ministri však zatiaľ špekulácie o nahradení Dijseelobloema odmietajú.