Holandský premiér: Grécko by už viac dostať nemalo

Autor: Ambro, Portfolio: http://www.freedigitalphotos.net/images/view_photog.php?photogid=1499

Koaličná vláda premiéra Marka Rutteho padla v apríli na otázke rozpočtových škrtov. Krajina tento rok musí deficit znížiť o 1,6 % HDP, čo zrejme bude viesť k výraznému zníženiu výdavkov na zdravotnú starostlivosť a dôchodky. Ekonomika pritom od júla 2011 čelí recesii. Tohtoročný pokles by mal byť o 0,9 % HDP.

Počas televíznej politickej diskusie pred voľbami 12. septembra líder liberálnej strany VVD Mark Rutter zdôraznil, že Gréci už dvakrát dostali pomoc, ktorá dosiahla 240 miliárd eur a už stačilo. „Pozícia Grécka sa vďaka tomu zlepšila, ale ja hovorím, že už je toho dosť,“ vyhlásil Rutte.

Predvolebnú kampaň v Holandsku výrazne poznačila nespokojnosť s nákladmi na záchranu iných členov eurozóny a tiež tlaky spojené so znižovaním rozpočtu. „Chcem, aby Grécko s nami ostalo, ale meče nad krajinou sú dosť vysoko. Opusteniu eura sa možno nebude dať vyhnúť. To je však rozhodnutie Grécka,“ vysvetlil.

Lídri ostatných strán jeho slová okamžite kritizovali. V minulosti podľa nich tvrdil to isté, no aj tak sa rozhodol poslať Grékom viac pomoci.

Tretí záchranný balík vylúčený

Medzinárodní inšpektori tzv. Trojka by mali v najbližších dňoch zverejniť správu, v ktorej posúdia výsledky úsporných opatrení gréckej vlády. Až potom eurozóna zváži, či uvoľní ďalšiu tranžu pomoci. Podľa internetového portálu EUobserver má byť jednou z podmienok aj presadenie šesťdňového pracovného týždňa.

Mnohí experti však upozorňujú, že ani druhý program nestačí a bude treba pristúpiť k ďalšiemu odpisu dlhu, v tomto prípade však zo strany ECB či národných vlád. Podľa Rutteho krajiny, ktoré majú problémy, sa musia veľmi snažiť a keď nie, tak sa nemôžu spoliehať na podporu. „Som proti tretiemu balíku,“ zdôraznil.

Hovorca komisára pre hospodárske a menové záležitosti Olliho Rehna odmietol na vyjadrenia holandského premiéra reagovať.

Ďalšie kroky:

  • 12. september: Voľby v Holandsku.