Hollandovi prešiel fiškálny pakt

Medzivládna zmluva o fiškálnej disciplíne prešla hladko napriek avizovanej revolte poslancov zo strany zelených a niektorých socialistov. Pre prezidenta Francoisa Hollanda to predstavovalo riziko zahanbenia tesne pred summitom európskych lídrov naplánovaným na 18.-19. október.

Konečný výsledok hlasovania ukázal, že Hollande nebol odkázaný na hlasy konzervatívnych poslancov, ktorí ratifikáciu od začiatku podporovali. Z ľavého spektra sa mu podarilo naakumulovať 282 hlasov. Potrebných bolo aspoň 274.

 „Táto jasná väčšina dá Francúzsku väčší hlas a umožní nám pokračovať v obnove Európy, k čomu som sa zaviazal od môjho zvolenia,“ vyhlásil Hollande.

Sarkozyho dedičstvo

Vznik fiškálneho paktu, ktoré účastnícke vlády núti k držať svoje deficity pod kontrolou ústavnými zákonmi, podporil bývalý prezident Nicolas Sarkozy.

Hollande má ešte v pamäti dobre ako sa v roku 2005 nepodarilo zabezpečiť podporu socialistov pre Ústavnú zmluvu, ktorá vo Francúzsku neprešla referendom. Na júnovom Hollande summite európskych partnerov presvedčil, aby fiškálny pakt sprevádzal aj dokument o opatreniach na stimuláciu rastu v Európe.

Odporcom paktu premiér Ayrault pred hlasovaním odkázal, že hlasovať proti nemu by znamenalo ohroziť budúcnosť eura.

Zo 264 socialistických poslancov 20 v dolnej komore parlamentu hlasovalo proti fiškálnemu paktu spolu s 12 poslancami zo strany zelených. Medzi opozičnými stranami odmietlo zmluvu 13 radikálnych ľavičiarov a 17 konzervatívcov.

Hollande by veľmi rád ukázal, že jeho strana stojí za ním pri krokoch smerujúcich k prehĺbeniu fiškálnej a hospodárskej integrácie v Európe, ktoré sa dohodli na európskej úrovni v júni.

„Ľavica sa pri tomto hlasovaní zjednotila a nepotrebovala hlasy pravice“, povedal Hollande, pričom dodal, že pre premiéra Jean-Marca Ayraulta to bolo veľké zadosťučinenie.

Oponenti paktu z Hollandovho tábora tvrdia, že zmluva prenáša príliš veľa kontroly nad národnými otázkami na európske inštitúcie.

 „Táto zmluva povedie túto krajinu ako aj ďalšie krajiny EÚ do priepasti recesie“, tvrdí časť ľavice.

Fiškálna zmluva má vstúpiť do platnosti 1. januára 2013, resp. vtedy ak ju ratifikuje 12 zo 17 krajín eurozóny. Zatiaľ tak urobilo 6 krajín vrátane Nemecka.

Vo Francúzsku musí pakt schváliť ešte Senát.