Horúčavy a sucho sa odrazili aj na úrode zeleniny

Ilustračný obrázok [Shutterstock]

Extrémne sucho v Európe spôsobilo pestovateľom zeleniny najväčšie problémy za posledných 40 rokov, uviedlo Európske združenie spracovateľov ovocia a zeleniny.

„Produkcia zeleniny aj naďalej trpí kvôli horúcemu a suchému počasiu v júli vo väčšine častí kontinentu, pričom veľkosť úrody už prudko klesla. Súčasná situácia je pre pestovateľov a spracovateľov zeleniny najvážnejšou za posledných štyridsať rokov,“ uviedlo Európske združenie spracovateľov ovocia a zeleniny (PROFEL) vo svojom vyhlásení.

PROFEL pre EURACTIV.com povedal, že medzi členské štáty, ktoré sú suchom postihnuté najviac, patrí Francúzsko, Belgicko, Holandsko, Nemecko, Veľká Británia, Maďarsko a Poľsko.

Združenie uviedlo, že najvýznamnejšie pocítili problémy odvetvia mrazenej a konzervovanej zeleniny, keďže nízka úroda na poliach viedla k menším a nepravidelným dodávkam čerstvej zeleniny do spracovateľských závodov. Výrobné náklady sa tak zvýšili a počet spracovaných výrobkov klesol.

Hovorca združenia však nepotvrdil, že zvýšenie režijných nákladov by mohlo v konečnom dôsledku viesť k vyšším cenám pre spotrebiteľov.

Poľnohospodári trpia suchom. Komisia chce pomôcť

Sucho v Európe ohrozuje nielen úrodu, ale aj príjmy farmárov. Komisia rozhodla, že poľnohospodári budú dostávať priame platby vopred a môžu použiť peniaze na rozvoj vidieka.

„Novy štandard“

Podľa PROFEL je rok 2018 už tretí po sebe, čo zeleninári čelia vážnym problémom súvisiacim s počasím. Významný pokles úrody bol zaznamnený najmä v prípade hrachu a fazule, a to v rozmedzí od 20 do 50 percent.

„V niektorých výrobných regiónoch na juhu Európy bola prvá úroda fazule postihnutá aj silnými búrkami (záplavami a krupobitím). Pokles úrody cibule je medzi 15 a 50 percentami; problém sa týka aj cukety a špenátu. Kvôli suchu nie je možné v mnohých oblastiach vysiať ďalšie plodiny, ako špenát, fazuľu alebo karfiol,“ uviedol PROFEL.

Únia pri hasení požiarov vo Švédsku vykonala najväčšiu operáciu civilnej ochrany

Na rozsiahlej operácii spolupracovalo vyše 360 pracovníkov protipožiarnej ochrany z ôsmich krajín.

Vzhľadom na extrémne sucho sa Európska komisia nedávno rozhodla pomôcť postihnutým členským štátom. Upustila od svojich ekologických požiadaviek a umožnila poľnohospodárom prijímať priame platby a platby na rozvoj vidieka vopred.

„Pokiaľ vlády a Európska únia odmietnu podporiť trvalo udržateľné poľnohospodárske metódy, ktoré nezhoršujú klimatické zmeny a sú odolnejšie voči ich dopadom, pretrvávajúca kríza bude novým štandardom,“ varuje Greenpeace.