Hospodársky kŕč sa uvoľňuje len veľmi ťažko

Podľa mníchovského inštitútu Ifo index podnikateľskej dôvery v najväčšej európskej ekonomike v máji stúpol na 84,2 z 83,7 v apríli. Trhy však očakávali úroveň 85 bodov. Podľa analytikov môže ísť o znak toho, že investori prestávajú veriť, že globálne hospodárstvo sa obnovuje. Vplyvom nenaplnených očakávaní euro kleslo voči doláru o 0,1 % na úroveň 1,3975 USD/EUR.

Držiteľ Nobelovej ceny, ekonóm Paul Krugman však počas svojho dnešného (25. mája 2009) vystúpenia v spojených arabských emirátoch vyhlásil, že svetová ekonomika sa vyhla absolútnej katastrofe a že dokonca môžeme očakávať, že industrializované krajiny sa začnú opäť rásť. „Nebudem prekvapený, keď o dva mesiace zaznamenáme stabilizáciu svetového obchodu, priemyselnej produkcie a opätovný rast,“ povedal Krugman.

Napriek tomu sa obáva, že prežijeme hospodársku depresiu trvajúcu dekádu, podobne ako v Japonsku v 90-ych rokoch. Krajina vychádzajúceho slnka zvolila stratégiu exportu, toto riešenie však dnes nemôžeme použiť, keďže kríza je globálna a nie lokálna. „Nemôže všetci začať exportovať, aby sme si zabezpečili obnovu. Neexistuje totiž planéta s ktorou by sa dalo obchodovať,“ upozornil.

„Dá sa povedať, že to najhoršie máme za sebou, avšak stále je tu veľký rozdiel medzi stabilizáciou a úplným nadobudnutím rovnováhy,“ vysvetlil. Podľa jeho slov by sa obnova mohla plynúť z hlavných korporácií zameraním sa na inovácie s podobným efektom ako revolúcia informačných technológií v 90-ych rokoch alebo pokiaľ sa vlády zamerajú na boj proti klimatickým zmenám.

„Pokiaľ sa Európania prispôsobia a začnú vyjednávať s rozvojovými krajinami, aby ich zapracovali do systému, môžu dať podnikom ohromný stimul na to, aby začali investovať a pripravovať sa na nový emisný režim. Je to však nádej, nie istota,“ uzavrel.

(EurActiv / Reuters)