Hrozba obchodnej vojny medzi EÚ a USA

vyšehrad V4

Prezident Donald Trump, 20. januára 2017. foto: TASR/AP

Trumpova administratíva chce znížiť americký obchodný deficit, podporu má aj u republikánov v Kongrese. Pripravujú opatrenia na zlacnenie amerického exportu, na dovoz do USA chcú uvaliť dvadsaťpercentné clo.

Európska únia im hrozí žalobou vo Svetovej obchodnej organizácii. Podľa denníka Financial Times si s tým ale nový prezident príliš neláme hlavu – dokonca zvažuje odchod z WTO.

V rámci politiky „Amerika na prvom mieste“ plánujú USA výrazne znížiť poplatky a dane na tovary vyvážané z krajiny. Na import zas uvalia dvadsaťpercentnú „vyrovnávaciu daň“, ktorá je de facto clom.

O opatreniach hovorili už počas Trumpovej predvolebnej kampane. Predseda Snemovne reprezentantov, republikán Paul Ryan, chce ich prijatie už v auguste. Donald Trump hovorí o schválení zákona Kongresom „do konca roka“.

EÚ môže popri žalobe zaviesť aj odvetné opatrenia. Medzi dvoma hlavnými svetovými ekonomikami by sa tak mohla rozhorieť obchodná vojna.

Zhoršenie obchodných vzťahov a americká protekcionistická obchodná politika budú pravdepodobne znamenať koniec plánom na uzavretie Transatlantickej obchodnej a investičnej dohody (TTIP).

Celý článok českého mediálneho partnera EurActiv nájdete na tejto linke.