Inflácia eurozóny prvýkrát negatívna

Pozadie:

Eurostat v januári odhadoval, že inflácia v eurozóne bola na úrovni 1,6 %, čo je pod oficiálnym cieľom Európskej centrálnej banky – tesne pod 2 %. Minulý rok v júni inflácia trhala rekordy, keď dosiahla 4 %.

Vplyvom padajúcej inflácie ECB znížila úrokové sadzby, postupne na súčasné historické minimum 1 % – naposledy 7. mája o 25 bázických bodov.

Otázky:

Podľa výsledkov rýchleho odhadu Európskeho štatistického úradu Eurostat eurozóna v júni zaznamenala negatívnu medziročnú mieru inflácie, ktorá je historicky prvou od vytvorenia eurozóny v roku 1999. V máji bola inflácia nulová.

Vývoj inflácie značne ovplyvnili spotrebiteľské ceny v eurozóne, ktoré poklesli vplyvom globálnej recesie. Ceny potravín aj energií boli v tomto období minulý rok podstatne vyššie. Kríza však obmedzila schopnosť cenotvorby zo strany firiem, čo zmierňuje niekoľkomesačnú hrozbu deflácie.

Klesajúce ceny by mohli pomôcť naštartovať spotrebiteľský dopyt, ktorý je kľúčovým pre obnovu. Odborníci však tvrdia, že sa treba uistiť, že nedôjde k pevnému ukotveniu cien.

ECB v pohotovosti

Úplné výsledky Eurostat zverejní v polovici júla. Hodnota inflácie by nemala zmariť očakávania, že ECB dnes k ďalšiemu znižovaniu úrokov nepristúpi. Cieľom centrálnej banky je udržať mieru inflácie tesne pod 2 %, aby sa vyhla deflácii, ktorú definuje ako dlhodobý pokles cien podporovaný očakávaním spotrebiteľov, že ceny budú ďalej klesať.

ECB zníženie spotrebiteľských cien v polovici rokapredpokladala, najmä pre rekordné ceny ropy a potravín v rovnakom období minulý rok.  

Situácia v jednotlivých členských štátoch eurozóny sa však rôzni. Kým v Nemecku v júni ceny po májovej stagnácii medziročne stúpli o 0,1 %, v Španielsku ceny medziročne klesli o 1 %, o niečo menej ako sa očakávalo. Belgická inflácia spadla na hodnotu -1,1 %, najnižšiu od roku 1995.

(EurActiv / Reuters)