Internet môže podporiť ekonomický rast

Indonezský minister telekomunikácií Tifatul Sembiring na kongrese vyhlásil, že investície do širokopásmových technológií vyvolávajú optimizmus  a to napriek ekonomickej kríze v USA a Európe. Hospodárstvo Indonézie rástlo v roku 2011 o 6,5 %.

Sembiring ďalej tvrdí, že každá investícia do internetového pokrytia, prináša niekoľkonásobnú návratnosť. Pre Indonéziu je to preto najdôležitejšia ekonomická priorita.

V Nigérii má prístup k internetu len 1 percento populácie. Ak by využívanie internetu narástlo len o 10 %, znamenalo by to 1,2% rast HDP, povedala viceprezident spoločnosti Huawei, Edward Deng.

Ekonóm Vijay Kelkar si myslí, že keď vláda posilňuje dopyt investíciami do širokopásmového internetu, nakoniec tým rozvíja aj komerčný sektor.

Európa je jediným svetovým regiónom, kde telekomunikačné spoločnosti dosahujú straty, hovorí Luigi Gabardella z lobbingovej organizácie ETNO.

Dodal, že podľa hospodárskych odhadov, telekomunikačné spoločnosti celosvetovo rastú priemerne o 10 %, kým v Európe  majú 10% straty.

Gabardella vidí problém v nízkych cenách, ale zároveň upozorňuje aj na problémy s preťažovaním dát. Riešenia musíme podľa neho hľadať v inováciách.

Čína považuje investície do internetu za rovnako strategické ako investície do inej infraštruktúry, hovorí bývalý hlavný vyjednávač o vstupe do Obchodnej svetovej organizácie.

Long Yongtu, zástupca vplyvného čínskeho think tanku Boao Forum for Asia hovorí, že čínska vláda sa zaviazala v priebehu piatich rokov investovať 300 mld. do širokopásmového internetu. Benefity internetu vidí v skvalitňovaní služieb v oblasti zdravotníctva, školstva a „sociálnej harmónie“.

Dodal, že by sme mali liberalizovať internetovú politiku na úrovni Svetovej obchodnej organizácie.