Írsko chce splatiť najprv pôžičky z MMF, potom z eurozóny

Írsko hľadá spôsoby ako znížiť svoj dlh. Krajina by chcela splatiť najskôr najdrahšie pôžičky z Medzinárodného menového fondu (MMF), a potom pomoc z fondu eurozóny pre problémové ekonomiky. Na to však potrebuje súhlas svojich partnerov v Európe, keďže by sa jednalo o zmenu splátkového kalendára.

Írsky minister financií Michael Noonan tvrdí, že má principiálnu podporu väčšiny partnerov v EÚ, aj šéfa Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM) Klasua Redlinga. V niektorých krajinách sa však podľa neho môžu vyskytnúť politické problémy.

„Po krátkej diskusii s generálnou riaditeľkou MMF, Christine Lagardeovou, máme podporu MMF pre náš zámer. Teraz sa musíme pozhovárať s partnermi v Európe,“ povedal Noonan.

„Čo sa týka finančných otázok, nie je žiaden dôvod, prečo by naši partneri nesúhlasili. Dôvod je politický. Niektorí by sa museli vrátiť do svojich parlamentov, čo je pre nich dosť nepríjemné,“ dodáva.

V roku 2010, keď malo Írsko problém vstúpiť na trhy, požičalo si z Medzinárodného menového fondu, Európskeho finančného a stabilizačného nástroja (EFSF) a Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM) 67,5 miliardy eur.

V rámci súčasnej dohody platí, že splátky by sa mali vyplatiť proporcionálne všetkým veriteľom, nie len jednému. Ak však eurozóna dá súhlas, je možné to zmeniť.

Noonan chce, aby 18 miliónov eur z 22 miliónov, ktoré krajina dlhuje MMF malo úrok 5 % a bolo splatené v troch 5 miliónových tranšách, počnúc začiatkom budúceho roka. Írsku u MMF zostane zvyškový dlh.

Dlhová stratégia

Európske krajiny súhlasili so znížením írskych úrokových sadzieb a predĺžením doby splatnosti jeho úverov. Ministri financií by mali rozhovory otvoriť znovu v septembri. Je tu však prítomná politická ochota pomôcť Írsku s jeho dlhom, tvrdia niektorí diplomati.

Úľavy na platenie úroku, ktoré Európa Írsku doteraz poskytla sú súčasťou írskej stratégie vyrovnať národného dlhu, ktorý vlani dosiahol hodnotu 116 % HDP.

Šéf írskej dlhovej agentúry, John Corrigan,  v pondelok vyhlásil, že tento rok by mohlo dôjsť k ďalšej výmene dlhopisov a odkúpeniu dlhu na zníženie platobných požiadaviek pre rok 2016.

Krajina má kapacity na splatenie roku 2014. Pre rok 2015 už má k dispozícii 90 % z 8 miliárd eur potrebných na splatenie. Podľa Corrigana potrebuje už len 8-10 miliárd eur na splatenie dlhu pre budúci rok.

„Troiku“ medzinárodných veriteľov Írska tvorí Európska komisia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond. V novembri podpísali poslednú časť  programu pomoci v hodnote 85 miliárd eur.  Írsko vtedy vyhlásilo, že k decembru ukončí pomoc z ECB/MMF.

Írsko je tak prvou krajinou eurozóny, ktorá sa vymanila zo záchranného programu krajinám po globálnej finančnej kríze.

Ďalšie kroky

September – ďalšie stretnutie ministrov financií eurozóny