Írsko nevylučuje, že EÚ požiada o pomoc

„Veci sa menia každý deň,“ uviedol írsky minister spravodlivosti Dermot Ahern počas svojho vystúpenia vo verejnoprávnej televízii RTE po tom, čo dostal otázku, či je ochotný s čistým svedomím povedať, že Dublin nepožiada o pomoc.

Ministerstvo financií v stanovisku uviedlo, že vzhľadom na súčasný stav na trhu je v kontakte s medzinárodnými inštitúciami, no zopakovalo, že pôžičku si zatiaľ nevypýtalo. Európske zdroje počas uplynulých dvoch dní informovali, že rokovania o pomoci sú na spadnutie, pretože írske náklady na pôžičky raketovo stúpajú a krajina nebude schopná prekonať túto situáciu bez pomoci.

Únia podľa informácií agentúry Reuters krajine chce poskytnúť podporu, aby sa neopakoval scenár spred pár mesiacov, keď grécke problémy stiahli so sebou celú eurozónu do krízy. Podľa Aherna správy o pomoci sú fiktívne.

„Neprebiehajú rokovania. Keby prebiehali, vláda by bola na ne upozornená a nás nikto neupozornil,“ dodal minister spravodlivosti pre RTE. Zdôraznil, že v nedeľu hovoril aj s premiérom Brianom Cowenom aj so šéfom rezortu financií Brianom Lenihanom.

Ak sa však naplnia všetky scenáre, Írsko by sa stalo druhou krajinou eurozóny, ktorá by dostala medzinárodnú pomoc. Vládny kabinet však vo všeobecnosti poukazuje na to, že írsky príbeh je iný ako grécky a že si zabezpečilo financovanie do polovice roka 2011 a preto asistenciu nepotrebuje.

„Sme si istí, že ekonomiku dokážeme zvládnuť,“ vyhlásil minister pre podnikanie, obchod a inovácie Batt O’Keeffe. „Ide o tvrdo vybojovanú suverenitu tejto krajiny a táto vláda túto suverenitu len tak niekomu nedá.“ Podľa jeho slov samotný Medzinárodný menový fond verí, že to zvládnu sami.

Nemci netlačia

Nemecko tvrdí, že nezvyšuje tlak na Írsko, aby prijalo pomoc. Podľa zdrojov Reuters sa diskutuje o 45 – 90 miliardách eur, v závislosti od toho, či krajina potrebuje pomoc pre banky, ktoré sa vplyvom krízy a krachu realitného trhu dostali do obrovských problémov.

Pomoc by pochádzala z tzv. eurovalu čiže Európskeho finančného stabilizačného nástroja (EFSF). Podľa pozorovateľov Dublin teraz možno nechce požiadať o pomoc, no v prípade útoku trhov možno nebude mať na výber.

Írsko obvinilo Nemcov, že prehlbujú jeho problémy požiadavkou, aby sa v rámci protikrízového mechanizmu po roku 2013 znižovala hodnota aktív, čo znamená väčšie straty a ťarchu pre investorov. Avšak tento krok by zároveň znamenal vyššie prirážky pre dlhopisy periférnych ekonomík.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová na minulotýždňovom summite G20 vyhlásila, že trhy musia pochopiť, že politici nemôžu žiadať daňových poplatníkov, aby platili za straty, ktoré vznikajú investorom v prípade, že sa proti nim obrátia trhy.

Írske náklady na získavanie úverov minulý týždeň zlomili rekord vplyvom obáv, že tohtoročný deficit dosiahne 32 % HDP a investori budú musieť pristúpiť na zníženie svojich podielov.

Na periférii stále „horúco“

Zaostrenie na Írsko však neznížilo tlak na zvyšok periférie eurozóny. Portugalský minister zahraničia v sobotu vyhlásil, že vláda nedokáže riešiť krízu a krajina sa možno bude musieť vzdať eura.

Okrem toho grécky premiér pripustil, že chcú rokovať o predĺžení splatnosti pôžičky od EÚ a MMF. V nedeľu totiž prebehli komunálne voľby, ktoré môžu skomplikovať snahy o redukciu deficitu.

(EurActiv/Reuters)