Írsko predstaví svoj plán úspory

zdroj: flickr, autor: mtungate

Štvorročný ekonomický plán Írska je „základným kameňom“ pre prijatie záchranného balíčka, o ktorom v súčasnosti podľa Komisie diskutuje s Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom (MMF). Podľa odhadov budú mnohé z opatrení na úsporu 15 miliárd eur súčasťou práve tohto balíčka z dielne EÚ a MMF. Tento plán na štyri roky si následne vyžiada schválenie zo strany Komisie a Európskej centrálnej banky, uviedol hovorca eurokomisárka pre ekonomické záležitosti Olliho Rehna.

Kto zavedie úsporné opatrenia?

Vzhľadom na pokles podpory zo strany koaličných partnerov nie je jasné, či súčasný premiér Brian Cowen vydrží v úrade dlhšie ako do konca tohto roku a stihne tak zaviesť potrebné opatrenia. Jeho nasledovník sa však bude musieť pravdepodobne držať v tom čase už schválených plánov, keďže finančná kríza, v ktorej sa Írsko nachádza, ponecháva len málo priestoru ja pozmenenie podmienok.

Štvorročný plán na úspory v rozpočte je prvým krokom, ktorý je potrebné spraviť predtým ako Cowen predloží 7. decembra rozpočet na ďalší rok- pričom jeho osud je zatiaľ pochybný. Medzinárodný menový fond a EÚ krajine tento týždeň totiž povedali, že Írsku poskytnú pôžičku- bude to však závisieť práve na spomínanom rozpočte.

Dnešné zverejnenie plánu na šetrenie zároveň ešte vystupňuje tlak na hlavnú opozičnú stranu Fine Gael, ktorá doposiaľ váhala s vyhláseniami, či rozpočet podporí alebo sa zdrží. Ak bude Fine Gael hlasovať proti, mohla by rozpočet zablokovať a tým zhatiť finančnú záchranu. Líder strany Enda Kenny sa včera vyjadril, že budú hlasovať tak, aby to bolo „v národnom záujme“.

Trhy sa prizerajú

Trhy s obligáciami, ktoré Cowena donútili súhlasiť s balíčkom záchrany, budú pozorne sledovať aj najbližší vývoj a štvorročný balíček. V prípade, že sa im nebude pozdávať, by mu mohli opäť uštedriť lekciu. Obchodníci by mohli spôsobiť rast výnosov ak sa bude tento plán na štyri roky zakladať na nerealistických predpokladoch budúceho hospodárskeho rastu, povedal ekonóm Alan McQuaid z maklérskej firmy Bloxham. Niektoré rozhodnutia investorov už medzičasom zvýšili náklady na požičiavanie v ďalších krajinách eurozóny ako Portugalsko, či Španielsko.

Politická kríza

Ekonómovia neočakávajú, že by dnešný plán obsahoval nejaké prekvapenia- pravdepodobne bude obsahovať mix škrtania v rozpočte vo výške 10 miliárd eur a zvýšenia daní do roku 2015, ktoré by malo do štátnej pokladnice priniesť ďalších päť miliónov eur. To znamená, že vďaka vyšším daniam a zníženým výdavkom štátu pôjde o 3700 eur na jedného obyvateľa v Írsku.

Dohoda krajiny s EÚ a MMF si vyžaduje, aby už počas prvého roka šetrenia krajina zaznamenala pokles výdavkov o šesť miliárd eur. To by sa malo odraziť v už spomínanom návrhu rozpočtu na budúci rok, ktorý vláda predstaví v decembri. Znížia sa tak okrem iného sociálne podpory a poklesnú platy v štátnej správe. Majitelia nehnuteľností v Írsku budú záriveň po prvý raz platiť daň z nehnuteľností a mnohí z polovice írskych pracovníkov, ktorý v súčasnosti neplatia žiadne odvody, budú musieť začať. Vláda sa tiež pravdepodobne dotkne daní, ktoré firmy platia zo svojho zisku- tá je v súčasnosti na úrovni 12,5 percenta a patrí tak medzi najnižšie v Európe.

Írska finančná kríza sa zmenila na politickú, keď koaličný partner Cowenovej strany, strana Zelených vyhlásila, že po schválení rozpočtu stiahne svoju podporu. Súčasný írsky premiér preto prisľúbil, že po úplnom schválení rozpočtu v krajine vyhlási voľby. Tie by sa mali odohrať vo februári a jeho strana Fianna Fail v nich pravdepodobne utŕži porážku. Cowen odmietol žiadosť opozície posunúť hlasovanie o rozpočte na budúci týždeň, čo by umožnilo konanie volieb pre koncom tohto roka.

Obyvatelia v krajine, ktorá mala kedysi nálepku „keltský tiger“ si už prešla dvoma rokmi veľkých škrtov v rozpočte, kolapsom cien nehnuteľností, rekordnou recesiou a významným nárastom nezamestnanosti zo štyroch na 14 percent. Roky ekonomického rastu totiž viedli k bubline na trhu s nehnuteľnosťami a keď tá praskla, vláda zagarantovala dlhy bánk, čím uvalila väčšinu bremena na daňových poplatníkov. Akcie najväčších írskych bánk včera zaznamenali výkyv potom, čo šéf tamojšej centrálnej banky oznámil zámer predať ich.

Postoje

Holandský minister financií Jan Kees De Jager povedal, že by nebol dobrý nápad „vyhodiť“ Írsko z eurozóny, keďže by to podľa neho „prinieslo reťazec neželaných efektov“. Minister sa tiež vyjadril proti názoru, že by sa malo „južnejším“ krajinám povoliť devalvovať so slovami, že by to poškodilo vývoz a ekonomiku.

Dánsko sa pridalo k nečlenským krajinám eurozóny ako Veľká Británia a Švédsko a ponúklo Írsku bilaterálnu pomoc. Ide o krok, ktorý odhaľuje ako veľmi je Dánmi vlastnená National Irish Bank vystavená riziku výkyvov v írskom bankovom sektore. Podľa predpokladov by mala krajina poskytnúť Írsku 500 miliónov až jednu miliardu eur, teda podobne ako Švédsko.

„Je prirodzené pomôcť Írsku. Írsko potrebuje pomocnú ruku, aby sa dostalo späť na nohy, preto im pomôžeme,“ povedal dánsky minister financií Claus Hjort Frederiksen a dodal: „Pomoc Írsku zároveň prispeje finančnej a ekonomickej stabilite v EÚ.“

„Je v jasnom záujme Dánska ako malej otvorenej ekonomiky zabezpečiť stabilnú Európu, kde ekonomiky krajín fungujú a rastú.“

Ďalšie kroky

  • 24. november: Írsko predstaví štvorročný plán, ktorý má krajine pomôcť ušetriť 15 miliárd eur
  • 7. december: vláda predloží návrh rozpočtu na rok 2011 do parlamentu