Írsko rokuje s EÚ a MMF, o pomoc zatiaľ nežiada

Ministri financií eurozóny sa včera dohodli, že v spolupráci s Medzinárodným menovým fondom (MMF) vytvoria základ pre prípadnú pomoc Írsku. Zdôraznili však, že Dublin sa sám musí rozhodnúť, či o pomoc oficiálne požiada.

Do krajiny smeruje delegácia Európskej komisie, Európskej centrálnej banky a MMF. Šéf Euroskupiny Jean-Calude Juncker uviedol, že eurozóna je pripravená konať v prípade, že Írsko podá žiadosť.

„Je na írskej vláde, aby sa rozhodla, či využije Európsky finančný stabilizačný nástroj (EFSF),“ vyhlásil Juncker. „Medzi Írskom, Komisiou, ECB a MMF budú prebiehať diskusie, ktoré nám umožnia mať všetky potrebné elementy a nástroje, ak krajina požiada EÚ, MMF a Euroskupinu o asistenciu,“ uviedol na tlačovej konferencii po rokovaní ministrov financií.

Írsko odoláva tlaku

Ešte pred stretnutím ministrov v Bruseli, írsky premiér Brian Cowen odolal tlaku, aby požiadali o pomoc, no naznačil, že krajina možno bude potrebovať pomoc pre svoj bankový sektor, ktorý najviac ovplyvnil rozpočtový deficit, ktorý by mal dosiahnuť 32 %.

Dublin si zabezpečil financovanie do polovice roku 2011 a trvá na tom, že pomoc potrebujú len banky. „Náklady na úvery sú jednoducho privysoké,“ vyhlásil premiér v parlamente. „S európskymi partnermi diskutujeme o tom, aké stabilizačné opatrenia sú potrebné.“

Írske banky sú takmer úplne závislé od financovania z ECB, keďže iné komerčné banky im odmietali požičať vplyvom krízy a problémov vyvolaných situáciou v Grécku.

Pomoc nielen pre banky

Komisár pre hospodárske záležitosti Olli Rehn uviedol, že exekutíva, ECB a MMF spolupracujú na tom, aby našli spôsoby ako vyriešiť problémy írskeho bankového sektora.

Podľa zdrojov Reuters misia sa síce zameriava najmä na banky, no konečný plán pomoci nemusí byť len pre ne. Výkonný šéf EFSF Klaus Regling novinárom povedal, že si je istý, že finančné prostriedky budú v prípade, že o ne Írsko požiada, k dispozícii veľmi rýchlo.

„Veľmi rýchlo znamená v priebehu pár dní,“ vyhlásil na včerajšej tlačovej konferencii. Jeho slová potvrdila aj francúzska ministerka hospodárstva Christine Lagardová, podľa ktorej tiež ide o záležitosť niekoľkých dní.

ECB a niektoré krajiny eurozóny chcú, aby sa Dublin rozhodol rýchlo, aby sa problémy nešírili aj do ostatných zraniteľných štátov – najmä Portugalska a Španielska. Olli Rehn však zdôraznil, že írske problémy súvisia s bankami, kým portugalské s fiškálnou konsolidáciou a štrukturálnymi reformami.

Bez strát pre súkromných majiteľov dlhopisov

Junker odmietol návrhy na to, aby súkromní držitelia dlhopisov znášali náklady za prípadný írsky krach tým, že budú akceptovať zníženie hodnoty ich cenných papierov. Túto myšlienku presadzuje najmä nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Zneisťuje však trhy. Tie ju vnímajú ako základ pre potenciálny bankrot či už Írska, Portugalska alebo Grécka. Podľa Junckera Merkelová nebola pochopená strávne. „V žiadnom prípade nedôjde k zapojeniu súkromného sektora a to ani v Grécku či Írsku, ani v Portugalsku,“ zdôraznil.

(EurActiv/Reuters)