Írsko vystúpi zo záchranného programu bez špeciálnej úverovej linky

Zdroj: TASR/AP Photo/Peter Morrison

Premiér Enda Kenny včera oznámil, že ukončenie záchranného programu je správnym rozhodnutím v správnom čase. Tri roky od straty možnosti získavať prostriedky na dlhopisových trhoch, sa krajine podarilo zabezpečiť si financovanie do roku 2015, vďaka včasnej emisii dlhopisov v uplynulých 18 mesiacoch. Írsky medzinárodný záchranný program by tak mohol skončiť úspechom.

„Ide o posledný z krokov smerom k návratu Írska do normálnych hospodárskych, rozpočtových a finančných podmienok. Máme pred sebou ešte dlhú cestu, ale je zjavné, že sa hýbeme správnym smerom,“ povedal Kenny v pléne parlamentu po mimoriadnom zasadnutí vládneho kabinetu, na ktorom minister financií Michael Noonan predstavil stratégiu vystúpenia z programu.

Medzinárodní veritelia tzv. Trojka, zložení z Európskej komisie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu minulý týždeň predložili svoje posledné hodnotenie 85-miliardového záchranného programu, ktorým potvrdili, že ho krajina môže uzavrieť.

Prvenstvo

Írsko sa tak stane prvou zachraňovanou ekonomikou eurozóny, ktorá sa vráti do normálneho režimu. Programy stále čerpajú Gréci, Portugalci a Cyperčania. Španielsko získalo pomoc pre svoj bankový sektor.

Otázne však ostáva, či sa Írsko nakoniec rozhodne, či použije aj preventívnu úverovú linku. Zatiaľ sa rozhodla, že tak neurobí.

Prezident ECB Mario Draghi minulý týždeň vyhlásil, že podľa neho by bola užitočná. Komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn však tvrdí, že nemusí byť potrebná.

Ratingová agentúra Standard & Poor’s avizovala, že Írsko môže preventívny úver odmietnuť bez toho, že by si poškodilo rating.

Opozičná strana Fianna Fail, ktorá bola pri moci, keď sa Írsko v roku 2010 zaviazalo k záchrannému programu, Kennyho varovala, že plánované kroky sú príliš riskantné a môžu priniesť problémy pre írske banky a eurozónu.

Ministerstvo financií verí v trvalý návrat na trhy

Írske ministerstvo financií uviedlo, že fiškálna zmluvatrvalý euroval a úsilie ECB urobiť všetko pre záchranu eura sú dostatočné na to, aby podporili trvalý návrat krajiny na trhy.

Odmietnutie preventívnej úverovej linky však bude znamenať, že Írsko nebude mať prístup do programu ECB pre nákup vládnych dlhopisov – priame monetárne transakcie (OTM). Aktivuje sa totiž až po žiadosti dotknutej krajiny o pomoc z eurovalu.