Island chce v júli požiadať o členstvo v EÚ

Sociálnodemokratická aliancia spolu so Stranou zelených získali 34 kresiel v 63-člennom parlamente.

„Som dojatá a hrdá na tento moment víťazstva sociálnodemokratického hnutia,“ povedala 66-ročná premiérka svojim stúpencom po vyhlásení výsledkov. Zároveň dodala, že voliči takto podporili aj jej snahu o vstup do Európskej únie. Island by mal o členstvo požiadať v júli.

Sigurdardóttirová dúfa, že referendum o vstupe do EÚ by mohli uskutočniť v priebehu najbližších 18 mesiacov. „Myslím, že je veľmi dôležité, aby sme o členstvo požiadali okamžite,“ povedala premiérka. „Podľa môjho názoru by sme mohli prijať euro už štyri roky po vstupe.“

Vplyvom ekonomickej krízy sa tak na čelo ostrova dostáva prvá ľavicová koalícia v 65-ročnej histórii Islandu. Výsledky dokázali, že verejnosť stále pociťuje hnev voči Strane nezávislosti bývalého premiéra Geira Haardeho, ktorého obviňujú, že prosperujúcu krajinu po kolapse troch najväčších bánk, priviedol na pokraj štátneho bankrotu.  Po masových demonštráciách musel odstúpiť.

Hospodárstvo a kurz meny sa prudko prepadli, čo vládu tejto 320-tisícovej krajiny donútilo požiadať o pomoc Medzinárodný menový fond. Na záchranu dostali 10 miliárd USD. Island tento rok čaká viac ako 10-percentná kontrakcia ekonomiky. Inflácia v marci dosiahla 15,2 %.

Aj keď sociálni demokrati budú viesť koalíciumajú pred sebou ťažkú úlohu nájsť kompromis s Ľavicovými zelenými, ktorí sú proti vstupu do EÚ. Podľa prieskumov verejnej mienky – Islanďania sú v otázke členstva v Únii nejednotní. Premiérka je však presvedčená, že keď pochopia výhody integrovania, podporia takýto krok.