Junckerov fond prispeje na bratislavský obchvat

Zdroj: Giorgio1978/Shutterstock

Európska investičná banka (EIB) minulý rok odsúhlasila financovanie 42 projektov z Európskeho fondu pre strategické investície, známeho aj pod názvom Junckerov fond, a to v 25 členských krajinách EÚ. Medzi nimi sa nachádza aj projekt bratislavského nultého obchvatu.

„Pri celkových nákladoch viac ako 1 miliarda eur, financovanie zo strany EIB je 500 miliónov eur,“ prezradil na konferencii FDI 2016 viceprezident EIB László Baranyay. „Projekt je schválený, ale ešte sme nič nepodpísali,“ potvrdil Baranyay pre EurActiv.sk.

Ministerstvo dopravy ponuky štyroch medzinárodných konzorcií stále vyhodnocuje. Najnižšiu cenu za koncesiu na diaľnicu D4 a rýchlostnú cestu R7 v okolí hlavného mesta podľa informácií ponúklo konzorcium Obchvat Nula na čele so španielskou spoločnosťou Cintra Infraestructuras Internacional. Vrátane inflácie a úrokov zaplatí štát za 30 rokov 1,7 miliardy eur.

EIB má v súčasnosti na stole aj iné projekty, ktoré plánuje zo spomínaného fondu spolufinancovať. Zástupcovia banky však nechceli komentovať, o aké konkrétne projekty má ísť z dôvodu zachovania obchodného tajomstva.

Hlavnou úlohou Európskeho fondu pre strategické investície je podľa európskych inštitúcií „prevziať niektoré z rizík spojených s činnosťami, ktoré vykonáva EIB a Európsky investičný fond“. Záruky, ktoré fond EIB poskytne jej majú umožniť investovať aj do projektov s vyšším rizikovým profilom ako zvyčajne a prilákať tak aj súkromné investície.

Úspešný rok

Okrem spravovania portfólia Junckerovho fondu poskytuje EIB aj iné finančné služby. Na Slovensku minulý rok prekonala rekord.

„Rok 2015 bol úspešným rokom pre EIB na Slovensku. Podpisy úverov dosiahli 1,042 miliardy eur, čo je najlepší výsledok za posledných 5 rokov,“ uviedol na tlačovej konferencii viceprezident Baranyay.

Banka sa na Slovensku zamerala najmä na spolufinancovanie projektov, ktoré už získali podporu z európskych fondov. Slovensko si tak od EIB požičiava na pokrytie národného príspevku na projekty hradené z eurofondov.

V roku 2015 EIB so Slovenskom podpísal ďalšiu zmluvu o pôžičke v hodnote 600 miliónov eur, ktorou prispeje na projekty v oblasti vedy a výskumu s celkovými nákladmi 14,2 miliardy eur.

Ďalšou významnou úverovou operáciou je 350 miliónová pôžička na podporu strategických investícií do dopravnej infraštruktúry zahrnutej do národného plánu dopravy Slovenska. Banka však podľa informácií nebude spolufinancovať všetky infraštruktúre projekty, ale iba tie, ktoré sú podľa jej expertov životaschopné a budú z obchodného hľadiska „dávať zmysel“.