Kaczyňski: Ak nás Únia neprestane vydierať, Poľsko zablokuje plán obnovy

Poľský vicepremiér a predseda vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski [EPA-EFE/Radek Pietruszka]

Poľsko bude vetovať európsky ozdravný fond po koronakríze a dlhodobý rozpočet EÚ, pokiaľ Brusel neprestane krajinu vydierať a ohrozovať jej kultúrnu identitu a suverenitu, povedal poľský vicepremiér a predseda vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski

Uviedol to utorok v rozhovore pre denník Gazeta Polska Codziennie, z ktorého citovala agentúra Reuters.

Vlády členských štátov sa v júli dohodli na dlhodobom sedemročnom rozpočte a na ozdravnom fonde po koronakríze. Oba plány však ešte musí schváliť európsky parlament a následne ich musia ratifikovať národné parlamenty všetkých 27 členských štátov.

Poľsko je po Maďarsku v poradí druhým členským štátom, ktorý sa vyhráža zablokovaním ozdraveného fondu, pokiaľ bude čerpanie financií podmieňované s dodržiavaním zásad právneho štátu.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová minulý mesiac kritizovala kroky poľskej vlády obmedziť práva homosexuálov, bisexuálov či transrodových osôb.

Únia odmietla udeliť granty poľským homofóbnym mestám

Európska komisia zamietla žiadosti šiestich poľských miest o účasť na dotovanom programe kultúrnych partnerstiev. Dôvodom je ich oficiálny prístup ku LGBT komunite. V poľských mestách dnes platí vyše sto rezolúcii, podporujúcich diskriminačné praktiky.

„Veto bude. Ak budú pokračovať vyhrážky a vydieranie tak pevne obránime kľúčové záujmy Poľska,“ odpovedal Kaczyňski na otázku, či jeho krajina využije svoje veto na zablokovanie dlhodobého rozpočtu a ozdravného fondu. „Máme do činenia s pokusom o odobratie našej suverenity, a to dokonca v oblasti kultúry. Budeme brániť svoju identitu… nenecháme sa terorizovať peniazmi,“ dodal.

Vyjadrenie podpredsedu vlády na Twitteri komentoval aj bývalý poľský premiér a predseda Euróspkej rady Donald Tusk. „Kaczyński oznamuje, že je pripravený zablokovať pomoc EU Poľsku, aby mohol beztrestne porušovať zásady právneho štátu. A to som si myslel, že ma už ničím nemôže prekvapiť,“ napísal Tusk.

Ide o ďalší v sérii sporov Poľska a Európskej únie. Varšava sa s Bruselom názorovo rozchádza aj v otázkach migrácie či boji proti globálnemu otepľovaniu. Poľsko i Maďarsko sú tiež predmetom vyšetrovania EÚ pre údajné porušovanie nezávislosti súdov, médií a mimovládnych organizácií, pričom obom krajinám hrozí zákaz čerpania finančných prostriedkov Únie.

Tretina Poliakov žije v obciach, ktoré sa vyhlásili za „zóny bez LGBT“

Takmer stovka poľských obcí s viac ako dvanástimi miliónmi obyvateľov sa považuje za „zónu bez LGBT“. Mestské zastupiteľstvá prijímajú rozhodnutia o ochrane mládeže „pred skazenosťou a sexuálnou indoktrináciou”. Na diskriminačné praktiky upozorňujú medzinárodné inštitúcie aj inštitúcie EÚ, no zatiaľ bezvýsledne.