Kandidátom na komisára pre poľnohospodárstvo je Luxemburčan Hansen, prezradil ho Hojsík

Christophe Hansen. [Európsky parlament]

Napriek nedávnym farmárskym protestom sa nevedie veľký boj o post komisára pre poľnohospodárstvo. Portfólio by mohlo pripadnúť 42-ročnému luxemburskému europoslancovi, ktorý sa odvoláva na to, že pochádza z poľnohospodárskej rodiny. Luxembursko ale nie je tradične agrárnou krajinou.

„Stretol som sa s kandidátom na komisára pre poľnohospodárstvo Christophom Hansenom,“ napísal na sociálnej sieti X slovenský europoslanec Martin Hojsík (Progresívne Slovensko, RE).

Nenápadná správa je pre bruselskú poľnohospodársku bublinu veľmi cennou informáciou. Podpredseda Európskeho parlamentu zrejme predčasne vyzradil, kto má v kabinete Ursuly von der Leyen obsadiť horúci post agrokomisára. Predsedníčka Komisie zatiaľ oficiálne neoznámila nové zloženie 27-člennej zostavy komisárov a komisárok a posunula ho až na 17. septembra.

O 42-ročnom Luxemburčanovi sa doposiaľ hovorilo zatiaľ len ako o jednom z možnej skupiny kandidátov, ktorí by sa na tento post hodili. Doteraz teda išlo len o špekulácie, po Hojsíkovom príspevku je to už pravdepodobne jasné.

Hansenovu nomináciu do Komisie potvrdil luxemburský premiér Luc Frieden ešte v auguste. Odôvodnil to jeho „pozadím a rozsiahlymi skúsenosťami v záležitostiach EÚ“. V júnových eurovoľbách získal kreslo v Európskom parlamente ako jeden zo šesťčlennej reprezentácie krajiny. Europoslancom je už od roku 2018. Zastupuje v ňom Európsku ľudovú stranu (EPP).

Hoci sa Hansen doteraz ako politik výraznejšie nevenoval poľnohospodárskym témam, podľa bruselských médií o post od začiatku prejavil záujem. „Pochádzam z poľnohospodárskej rodiny a pracoval som na množstve poľnohospodárskych dokumentov,“ povedal po oznámení nominácie.

Podľa luxemburskej televízie RTL sú farmármi jeho otec aj brat a sesternica Martina Hansen dokonca zastávala post ministerky pôdohospodárstva.

Napriek tomu je to celkom prekvapivá voľba. Luxembursko nie je tradičnou poľnohospodárskou krajinou. Poľnohospodárska pôda síce tvorí viac ako polovicu rozlohy, no sektor sa na ekonomike podieľa len 0,2 percentami a zamestnáva 0,8 percenta obyvateľov. Pilierom agrosektora je mlieko, obilniny a víno.

Dotácie už len tým, ktorí ich potrebujú: von der Leyen dostala odporúčania na reformu agropolitiky EÚ

Experti z európskeho poľnohospodárstva, ktorých predsedníčka Komisie posadila za jeden stôl, navrhujú dva nové fondy, ktoré by poľnohospodárom zaplatili prechod z intenzívneho poľnohospodárstva na udržateľnejšie postupy.

Ako sa vyberá komisár

Podľa portálu Euronews v európskej politike platí nepísané pravidlo, že post agrokomisára nepripadá ani jednej zo štyroch najväčších poľnohospodárskych krajín v EÚ: Francúzsku, Nemecku, Taliansku a Španielsku.

Naposledy post zastával Poliak Janusz Wojciechowski (EPP). Pred ním pripadol menším krajinám: Rakúsku, Dánsku, Írsku, Lotyšsku, Rumunsku a raz už aj Luxembursku.

Európske médiá tvrdia, že sa neočakáva, že by v rodovo vyrovnanom kabinete agropotravinárske portfólio mohlo pripadnúť žene.

Prekvapením je, že odkedy von der Leyen spustila nominačný proces do kabinetu Komisie, je cítiť, že o poľnohospodárske portfólio medzi členskými štátmi nie je veľký záujem. Po zimných farmárskych protestoch sa pozornosť väčšiny európskych politikov načas obrátila na agrosektor a ako o priorite do budúcnosti o ňom hovorila aj von der Leyen.

Okrem Hansena sa v súvislosti s postom komisára pre poľnohospodárstvo spomínali ešte tri mená. Horúcim kandidátom bol bývalý dánsky agrominister Dan Jørgensen, ktorý bol v rokoch 2004 až 2013 tiež europoslancom.

Ďalším kandidátom bol Holanďan Wopke Hoekstra, ktorý v roku 2023 nahradil Fransa Timmermansa vo funkcii podpredsedu Európskej komisie pre klímu.

Hovorilo sa aj o Grékovi Apostolosovi Tzitzikostasovi, ktorý donedávna šéfoval Európskemu výboru regiónov, a Portugalčanovi Miguelovi Poiares Madurovi.

Kandidát na komisára musí prejsť vypočúvaním v príslušnom výbore Európskeho parlamentu, ktorý ho vo funkcii buď schváli, alebo nie.

Partner témy

O téme Poľnohospodárstvo môžeme písať aj vďaka našim partnerom. Ich podpora umožňuje portálu EURACTIV Slovensko investovať odborné kapacity do širšieho a hlbšieho pokrývania vývoja európskych a národných politík a dôležitých tém. Redakčný obsah portálu EURACTIV Slovensko je nezávislý od názorov jeho podporovateľov.

Spolufinancované Európskou úniou

Spolufinancované Európskou úniou. Vyjadrené názory a stanoviská sú však len názormi a stanoviskami autora(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie. Európska únia ani orgán poskytujúci grant za ne nenesú zodpovednosť.