Katainen: Mnohé vlády sa tvária ako obecenstvo

Jyrki Katainen AmCham

Jyrki Katainen na EU Conference v Bratislave, (zdroj: AmCham.sk)

Európska ekonomika sa z hospodárskej krízy spamätáva už štvrtý rok. Investície začali pomaly rásť, ale britské referendum im rozhodne nepomôže. Na úvod svojho bratislavského prejavu to povedal podpredseda Európskej komisie pre rast, investície a konkurencieschopnosť Jyrki Katainen.

Katainen vystúpil na podujatí EU Conference, ktoré v piatok organizovala Americká obchodná komora v Slovenskej republike (AmCham). Prostredie, ktoré nie je úplne priaznivé pre ďalšie investície, sa podľa neho časom určite zlepší. Výrazne by tomu však pomohlo, ak by sa národní politici jasnejšie prihlásili k európskemu projektu.

„Mnohé vlády a tvorcovia ich rozhodnutí sú akoby v obecenstve. Hovoria o únii v tretej osobe a vytvárajú dojem, že je tu nejaká EÚ, ktorá je oddelená od členských štátov a občanov,“ kritizoval podpredseda EK.

V Európskej únii sa nemusia politici zhodnúť na všetkom, dôležité je ale povedomie výhodnosti zjednotenej Európy. Katainen to vysvetlil na paradoxnom príklade majiteľa, ktorý vlastne nemá rad to, čo vlastní.

Brexit a jeho dopady

Vďaka nedávnemu britskému referendu o zotrvaní v EÚ sa ďalšia debata o investíciách točila okolo súčasnej neistoty na finančných trhoch. Jyrki Katainen ubezpečil, že brexit nebude mať zásadný vplyv na investičný plán, ktorý reprezentuje fond EFSI (Európsky fond pre strategické investície).

Neistota je vždy prekážkou hospodárskeho rastu. Nikto zatiaľ nedokáže s presnosťou hovoriť o jej následkoch. Dôležitejšie bude podľa Katainena zastaviť šírenie nálady, ktorá je principiálne proti všetkému (anti-everything mood): „Čoraz viac ľudí je proti obchodným dohodám, dokonca proti dohode s Kanadou, ktorá je jedným z najdôležitejších partnerov Európy.“

Čítajte viac: Komisia ustúpila: O dohode CETA budú hlasovať aj národné parlamenty

Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Rastislav Chovanec neočakáva, že brexit negatívne zasiahne investovanie na Slovensku. Automobilka Jaguar Land Rover o zastavení svojej investície neuvažuje. Ovplyvniť by to nemalo ani ich subdodávateľov.

Slovensko nemá veľa britských investorov. Z tohto hľadiska by sa teda atraktívnosť krajiny znížiť nemusela. „Môže to byť pozitívny signál pre iné britské firmy, ktoré sa musia rozhodnúť, či chcú byť vyčlenení z výhod, ktoré EÚ ponúka,“ tvrdí Chovanec.

Vysvetlil, že niektoré firmy plánujú diverzifikovať svoju výrobu presunutím jej časti do EÚ. Slovensko nie údajne je jediné, ktoré takto uvažuje. Štátny tajomník uviedol, že pracovné skupiny v Českej republike a v Maďarsku už pripravujú stratégie na získanie týchto investorov. Ministerstvo hospodárstva vytvorilo tím, ktorý bude Slovensko ponúkať ako jednu z možných alternatív pre britské firmy.

Únia nemá alternatívu

Ešte predtým, než sa v piatok diskutovalo o raste a investíciách vyzval predseda vlády Robert Fico opozíciu, aby „deštrukciou a šírením nenávisti“ prestala škodiť slovenskému predsedníctvu v Rade EÚ.

Čítajte viac: Fico cíti pomerne veľkú bezmocnosť v Británii aj v Bruseli

Pre Slovensko neexituje iná alternatíva ako je Európska únia, vysvetľoval premiér, ktorý si pri prejave pomohol viacerými štatistikami. Pripomenul, že 90 % priamych zahraničných investícií k nám smeruje z ostatných členských krajín EÚ. 86 % verejných investícii kryjú európske fondy a navyše sa podarí vyčerpať až 97 % zdrojov, ktoré malo Slovensko k dispozícii. Asi 80 % slovenského exportu zostáva v rámci EÚ.

Prvým projektom, kedy SR využije kombináciu štrukturálnych fondov a Európskeho fondu pre strategické investície je projekt diaľničného obchvatu D4 a D7. „Málokto vie, že Európska investičná banka prejavila záujem spracovať financovanie projektu ako prípadovú štúdiu pre prezentáciu v celej Európskej únii,“ uviedol Fico, „dúfam, že sa nám to podarí a budeme môcť D4 a D7 používať ako model pre iné krajiny.“