Katalánsko žiada Madrid o 5 mld. eur

Mariano Rajoy, zdroj: TASR/AP

Španielsky autonómny región Katalánsko, ktorého ekonomika vyprodukuje asi pätinu z celkovej výroby v Španielsku, požiadal madridskú vládu o pomoc vo výške 5 mld. eur.

Vláda autonómneho katalánskeho regiónu, ktorého dlh dosahuje sumu 42 mld. eur, oznámila, že už viac nie je schopná financovať svoj dlh na finančných trhoch a požiadala o pomoc Madrid.

Po Valencii a Murcii tak ide už o tretí španielsky región, ktorý sa odhodlal čerpať finančné prostriedky z vládneho záchranného fondu v objeme 18 mld. eur.  

Madridská vláda ohlásila už v júli, že plánuje vytvoriť mechanizmus na refinancovanie dlhov regiónov s využitím prostriedkov zo štátnej lotérie a bankových úverov. Mechanizmus však ešte stále nie je funkčný.

Očakáva sa, že z mechanizmu požiada o pomoc asi šesť regionálnych vlád, ktoré nebudú schopné naplniť kritéria pre deficit dlhu.

Katalánsko vyzývalo posledný rok na spoločné ručenie dlhov medzi španielskymi regiónmi. Taktiež dúfa, že regionálne vlády si budú môcť vyberať dane samotné, čo by malo zlepšiť ich fiškálnu situáciu.

Žiadosť prišla len týždeň pred avizovaným stretnutím zástupcov centrálnych bank, na ktorom by mali predstaviť detaily programu ďalšieho nákupu dlhopisov.

Španielsky premiér Mariano Rajoy zápasí s dodržaním záväzkov, ktorými sa zaviazal v Eurozóne a odmieta požiadať o pomoc podľa gréckeho vzoru. Európa už odklepla 100 mld. eur na záchranu španielskych bank.

To, či si bude musieť jeho vláda požičať aj ďalšie prostriedky, záleží od schopnosti regiónov vysporiadať sa s vlastnými dlhmi a dodržať plán na zníženie deficitu v tomto roku. Fakt, že región ako Katalánsko to nedokázal, „je v tomto momente pre krajinu veľký problém,“ povedal Rajoy.

Premiér zároveň vyjadril presvedčenie, že ekonomická situácia v Španielsku sa v budúcom roku zlepší a krajina sa bude môcť lepšie vysporiadať aj s deficitom verejných financií.

Národný štatistický úrad však tento týždeň znížil hospodárske výsledky za rok 2010 a 2011, čo znamená, že sa Španielsko dostalo v poslednom štvrťroku 2011 do recesie. To je o jeden kvartál skôr ako sa očakávalo. Revidované údaje tiež ukázali, že španielska ekonomika poklesla v druhom štvrťroku tohto roku o 0,4 %.

Celkovo by mala štvrtá najsilnejšia ekonomika Eurozóny poklesnúť v tomto roku o 1,5 % a v nasledujúcom o 0,5 %.