Kažimír a Babiš dohadovali boj proti podvodom s DPH

zdroj: TASR

Dôvodom je veľký objem podvodov v tomto segmente trhu medzi oboma krajinami. Spoločný postup ohlásili včera (11. 1.) po stretnutí v Bratislave ministri financií SR a ČR Peter Kažimír a Andrej Babiš.

Samozdanenie znamená prenos daňovej povinnosti z dodávateľa na odberateľa, čím sa môže zamedziť rozsiahlym daňovým podvodom. Na Slovensku sa aktuálne využíva napríklad v stavebníctve.

Zoznam komodít

"Budeme sa snažiť spoločne o rozširovanie zoznamu komodít, kde by sme mohli systémovým spôsobom zamedziť únikom na DPH. Máme vytipované mäso, hovoríme o daňových únikoch v objeme niekoľko desiatok miliónov eur, kde sú jasne identifikované česko-slovenské prvky,“ priblížil Kažimír.

Zoznam by chceli rozšíriť aj o ďalšie komodity. Podľa Kažimíra sa v diskusii objavujú napríklad telekomunikačné služby, obchodovanie s repkovým olejom či služby marketingu a reklamy. Ďalej by sa o ňom malo rokovať na úrovni štátnych tajomníkov.

Andrej Babiš upozornil, že každý rok sa v Európskej únii nezaplatí na DPH 170 miliárd eur.

Flexibilita štátov

„Prišli sme s návrhom kompetencie vlád v reverse charge a chceme, aby nám Brusel dal tú kompetenciu. Aby sme sa nemuseli pýtať na všetko v Bruseli, pretože my vieme dobre, ako bojovať proti daňovým podvodom. Zatiaľ nie sme úspešní, ale určite to chceme ďalej presadzovať. Pevne verím, že nakoniec ministrov financií a úradníkov presvedčíme, že by nám mali dať tie kompetencie,“ zdôraznil.

Téma by mala byť na programe piatkového stretnutia ministrov financií (Ecofin).

Babiš tiež naznačuje, že pomôcť s problémom daňových podvodov  v EÚ by mohlo aj nadchádzajúce slovenské predsedníctvo. 

Kažimír je presvedčený, že Slovensko a Česko môžu byť v najbližších rokoch motorom vzájomnej spolupráce daňových a colných správ v tomto priestore.

Vieme, kde sú problémy

„My v jednotlivých krajinách najlepšie vieme, kde nás päta tlačí a keďže nám ide o peniaze nás všetkých, chceme mať možnosť, s Bruselom alebo bez Bruselu, čo najrýchlejšie a najflexibilnejšie reagovať. Nejde tu o preberanie kompetencie alebo potlačovanie práv ďalších krajín,“ ubezpečil.

Slovenský minister financií vyčíslil, že v oblasti obchodovania s mäsom identifikuje štát daňové úniky v niekoľkých prípadoch v objeme takmer 60 miliónov eur. „Tak, ako to bolo v minulosti v prípade obchodovania s obilím, v prípade zavedenia reverse charge zo dňa na deň tento typ daňových podvodov zmizol zo svetla sveta. Týchto napríklad 60 miliónov eur by nemohlo byť ohrozených a potenciál je určite ešte väčší.“ 

Babiš súhlasí s Ficom

Babiš počas návštevy Slovenska krátko hovoril aj s premiérom Robertom Ficom o migrácii. Podľa jeho slov sa zhodli, že spôsob rozhodovania o tzv. povinných kvótach, kedy „ministri vnútra prehlasovali premiérov, je neprijateľný“.

"Európa by sa mala prebudiť konkrétne riešiť tento problém. Nie je možné postupovať tak, že veľké krajiny v Európe budú rozhodovať za nás,“ povedal český minister lámanou slovenčinou.