Kažimír: Dijsselbloem by mal dokončiť svoj mandát

Kažimír Dijsselbloem

Jeroen Dijsselbloem a Peter Kažimír, zdroj: TASR

Jeroen Dijsselbloem vykonáva svoju funkciu predsedu Euroskupiny výborne a jeho nástupca má latku nastavenú veľmi vysoko, vyhlásil slovenský minister financií Peter Kažimír.

Stály predseda eurozóny?

„Osobne si myslím, že Jeroen má dokončiť svoj druhý 2,5-ročný mandát bez ohľadu na to, či bude ministrom financií aj po marcových voľbách v Holandsku. Nerozdeľujme medveďa, čo ešte behá po lese. A ktovie, možno je správny čas oživiť diskusiu o stálom predsedovi skupiny ministrov financií členských krajín eurozóny,“ konštatoval Kažimír v dnešnom stanovisku.

Reagoval tak na „dohady a šumy“, že Dijsselbloem možno bude musieť predčasne skončiť vo funkcii šéfa Euroskupiny, ak po marcových voľbách v Holandsku nezostane ministrom financií. Jeho 2,5-ročný mandát oficiálne končí v januári 2018.

Čítajte aj: Bude Kažimír šéfom euroskupiny?

Kompliment pre Kažimíra

Hovorí sa o dvoch potenciálnych nástupcoch, jedným je slovenský minister financií Peter Kažimír a druhým jeho španielsky náprotivok Luis de Guindos.

Kažimír podľa vlastných slov špekulácie nemá rád a nezaoberá sa nimi. „Zároveň je lichotivé patriť medzi ministrov, o ktorých sa uvažuje na túto funkciu. Je to kompliment nielen pre mňa, ale pre celý tím v pozadí. Určite môžem povedať, že je to aj odozva na úspešné predsedníctvo a dôveryhodnosť Slovenska v zahraničí,“ dodal vo svojom stanovisku šéf slovenského rezortu financií.