Kažimír: Kroky talianskej vlády ohrozujú reformu eurozóny

Minister financií Peter Kažimír. [EPA-EFE/FLORIAN WIESER]

Taliansky minister financií Giovanni Tria zopakoval, že Taliansko svoj návrh rozpočtu meniť nebude. Financmajstri ostatných krajín eurozóny vyjadrili plnú dôveru Európskej komisii.

Pondelňajšie zasadnutie šéfov rezortov financií eurozóny (Euroskupina) neprineslo „rozuzlenie“ sporu medzi Talianskom a zvyškom eurozóny ohľadom rozpočtu, na ktorom trvá talianska vláda.

Ministri v spoločnom vyhlásení vyjadrili súhlas s doterajšími krokmi Komisie a vyjadrili jej plnú podporu do ďalších rokovaní s Rímom. Európska exekutíva vôbec prvýkrát odmietla a vrátila na prepracovanie rozpočet členskej krajiny eurozóny.

„Zdôrazňujeme dôležitosť zdravých verejných financií a ich súlad s Paktom stability a rastu ako podmienkou trvalo udržateľného hospodárskeho rastu a bezproblémového fungovania Hospodárskej a menovej únie,“ píše sa v pondelkovom vyhlásení.

Podpora Európskej komisii

Pôdľa slovenského ministra financií Petra Kažimíra je ešte stále čas na dohodu s Rímom, lebo hodnotenie rozpočtov členov eurozóny bude na programe Euroskupiny až v decembri. Nádeje vkladá do toho, že taliansky financmajster Giovanni Tria nakoniec ústúpi požiadavkám EÚ.

„Giovanni Tria nie je v pravom zmysle slova politik, ale odborník, ktorého si koalícia vybrala za ministra financií. Veľmi dobre vie, o čo v tejto hre ide, chápe, že eurozóna je klub založený na pravidlách,“ uviedol Kažimír.

Komisia prvýkrát v histórii odmietla rozpočet členskej krajiny Únie

Európska komisia vydala negatívne stanovisko k návrhu talianskeho rozpočtu. Tvrdí, že pri rozhodovaní nemala na výber. Talianska vláda rozpočtové plány pre budúci rok napriek tomu meniť nemieni. 

Dodal, že z tohto pohľadu je pozícia Slovenska jasná – vyjadrujeme silnú podporu Európskej komisii ako inštitúcii, ktorá je strážkyňou zmlúv a ktorá vysvetľuje pravidlá.

Tria ale akékoľvek talianske ústupky odmietol. Rozpočet sa podľa jeho slov „meniť nebude“, pričom dodal, že nedôjde ku „kompromisu“ ani „konfliktu“ s Bruselom.

Európska komisia koncom októbra (23.10) odmietla plán talianskej vlády na podobu rozpočtu na rok 2019 so schodkom 2,4 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) pri vysokom zadlžení krajiny. Exekutíva EÚ dala Rímu tri týždne, aby predložil opravný návrh.

Ohrozenie pre reformu eurozóny

Kažimír na otázku, či nemá obavy z postoja talianskej vlády, ktorá sa zatiaľ nevyjadruje ústretovo voči Bruselu, pripomenul, že v rokoch 2009 až 2010 bolo vyvinuté veľké úsilie, aby sa eurozóna dostala do „dobrej kondície“ a aby verejné financie jednotlivých členských krajín boli udržateľné.

„Každý sa snažíme plniť si domáce úlohy. Aj Slovensko prichádza s vyrovnaným rozpočtom v trojročnom horizonte a tiež to stojí nemalé úsilie. Potrebujeme preto rovnaké pravidlá pre všetkých,“ opísal situáciu.

Desať členských krajín chce posilniť trvalý euroval, pridalo sa aj Slovensko

Skupina členských štátov EÚ sa prihovára za silnejšiu úlohu Európskeho stabilizačného mechanizmu pri hodnotení finančnej kondície krajín, ktoré budú žiadať o finančnú pomoc. Dnes je táto právomoc výhradne v rukách Európskej komisie.

Podľa jeho slov však pozícia Talianska ohrozuje najmä rokovania o budúcej podobe eurozóny.

„Moje najväčšie obavy smerujú k tomu, že sme vo finále rokovaní ohľadom celkových zmien architektúry eurozóny. Máme veľa restov a chceme pokračovať v ďalšej integrácii. Spoločná mena znamená aj spoločný osud. Sme vo finále a ďalšie kroky znamenajú aj väčšie zdieľanie miery rizika. Taliansko je príklad toho, že by sme mali presvedčiť aj neveriacich Tomášov, že treba pokračovať ďalej,“ vysvetlil Kažimír. Zdôraznil, že na projekte prehlbovania menovej únie sa pracuje už niekoľko rokov, pričom posledné kroky talianskej vlády túto snahu ohrozujú.

Draghi k talianskemu rozpočtu: Verím, že sa Taliansko s Komisiou dohodne

Európska centrálna banka na októbrovom zasadnutí rozhodla o ponechaní súčasnej úrovne kľučových úrokových sadzieb. Potvrdila tiež utlmenie programu kvantitatívneho uvoľňovania.