Kažimír o euroskupine: Gréci odišli s kufrom plným peňazí

Kažimír, Le Maire

Kažimír v diskusii s novým francúzskym ministrom Le Maireom. FOTO: Rada EÚ

Ministri financií členských štátov eurozóny sa vo štvrtok 15. júna dohodli, že Grécko dostane dlhoočakávanú tranžu úveru, ktorá krajine umožní na budúci mesiac splatiť vysoký dlh a vyhnúť sa novej kríze.

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem informoval, veritelia dospeli k dohode aj v otázke účasti Medzinárodného menového fondu (IMF) na pomoci Grécku. Ten by sa mal k pomoci pripojiť poskytnutím pohotovostného úveru.

„Nastal správny čas uzavrieť druhé hodnotenie a dať zelenú pre vyplatenie (ďalšej tranže) určenej na pokrytie likviditných potrieb Grécka počas leta,“ povedal tesne pred schôdzkou euroskupiny slovenský minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) pre agentúru Bloomberg.

„Očakávam, že Euclid (Tsakalotos, grécky minister financií ) opustí Luxemburg s kufrom plným peňazí,“ dodal Kažimír.

Dostali viac, ako musia splatiť

Ako uviedol Dijsselbloem, ministri sa dohodli na uvoľnení tranže úveru v celkovej hodnote 8,5 miliardy eur. To je podstatne väčšia suma než 7 miliárd eur, čo je hodnota dlhu, ktorý Atény musia v júli splatiť.

Okrem toho sa ministri financií 18 členských štátov eurozóny dohodli predbežne na ďalších opatreniach, ktoré by mali viesť k zmierneniu gréckeho dlhu.

Konkrétne kroky ale budú známe až po ukončení súčasného záchranného programu, teda v polovici budúceho roka, pričom podmienkou je jeho úspešné dokončenie.

Grécko si želá, aby zostala v hre možnosť zmiernenia dlhu; táto diskusia môže prísť, ale nie teraz, komentoval Kažimír na Twitteri ešte pred euroskupinou minister .

Predĺženie splatnosti dlhov

Jedným z ďalších opatrení by malo byť predĺženie splatnosti dlhopisov. Grécky dlh dosahuje v súčasnosti okolo 180 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo znamená najvyšší dlh v rámci celej Európy.

Ministri sa dohodli, že v roku 2018 zvážia predĺženie splatnosti z 30 na maximálne 45 rokov.

K zmierneniu dlhu sú okrem Slovenska skeptické aj ďalšie východné štáty Únie a Nemecko. Nová francúzska vláda pod vedením Emmanuela Macrona podľa portálu EurActiv.com predložila kompromisné návrhy, o ktorých budú teraz štáty eurozóny diskutovať na pracovnej úrovni.

Nemecký minister Wolfgang Schäuble odišiel zo štvrtkového rokovania s tým, že nemeckí zákonodarci musia ešte v piatok 16. júna preveriť, či nová dohoda z Luxemburgu nepotrebuje nové schválenie zo strany Bundestagu.