Kažimír: Slováci nesmú podliehať panike kvôli gréckym voľbám

Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Slováci nesmú podliehať nejakej panike alebo „kuvičím hlasom“ v súvislosti s výsledkom gréckych volieb, povedal minister financií Peter Kažimír.

„Slovenská republika neriskovala zatiaľ ani jedným eurom počas celého obdobia. Nemáme žiadne priame záruky voči Grécku, žiadnu priamu expozíciu,“ zdôraznil Kažimír v rámci dvojdňových rokovaní ministrov financií eurozóny v Bruseli.

Šéf slovenského rezortu financií dodal, že Slovensko má vystavené záruky v rámci tzv. dočasného eurovalu, čiže Európskeho finančného stabilizačného nástroja a z tohto pohľadu má všetky garancie zahrnuté vo verejnom dlhu.

„Náš prejav solidarity už je zahrnutý vo verejnom dlhu a je súčasťou pravidiel dlhovej brzdy,“ zhodnotil situáciu Kažimír. Podľa jeho slov, si žiadne horšie scenáre už netreba predstavovať.

Musíme počkať na prvé kroky gréckej vlády

Podľa Kažimíra musí eurozóna počkať na prvé kroky gréckej vlády, ktoré budú súvisieť aj s druhým programom finančnej pomoci pre Grécko.

„Je teraz na novej gréckej vláde, aby urobila prvé kroky, ktoré samozrejme budú súvisieť aj s ukončením druhého programu pomoci, ktorý zatiaľ plynie a ktorý bez akéhokoľvek zásahu môže skončiť 28. februára,“ povedal minister.

Podobne sa v pondelok vyjadril aj šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Ako povedal na stretnutí s novinármi po rokovaní ministrov financií eurozóny, o ďalšom postupe je príliš skoro hovoriť.

Kažimír tiež v Bruseli zdôraznil, že únia bude rešpektovať výsledok gréckych parlamentných volieb. Podľa ministra sú predstavitelia eurozóny pripravení rokovať s akoukoľvek gréckou vládou, ktorá vzišla z volieb.

Slovenský minister financií pripomenul, že komunikácia s gréckou vládou je v réžii predsedu Euroskupiny Dijsselbloema. Podľa agentúry DPA by sa šéf Euroskupiny mal s novým gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom stretnúť v Aténach už tento piatok. Stretnutie plánuje aj s novým ministrom financií Jannisom Varufakisom.

Očakáva sa, že Grécko predloží konkrétne požiadavky a návrh opatrení, ktoré sa budú týkať pokračovania finančnej pomoci, už na najbližšom februárovom stretnutí Euroskupiny.

Tsipras predstavil vládu

Dva dni po voľbách oznámil Tsipras zloženie svojho kabinetu, čo je prvým krokom k rokovaniam o finančnej pomoci Grécku. V kresle kľúčového rezortu ministra financií potvrdil podľa predpokladov ekonóma Jannisa Varufkisa. Vicepremiérom pre otázky ekonomiky a financií menoval Jannisa Dragaskisa. Ten počas predvolebnej kampane presadzoval vyšetrenie spôsobu, akým Grécko pristúpilo k ekonomickému a záchrannému programu, ktorý Syriza dlhodobo kritizuje.

Podľa hovorcu novej gréckej vlády by práve Varufkis a Dragaskis mali byť tí, ktorí budú viesť rokovania s veriteľmi Grécka.

EurActiv.sk / TASR