Kažimír: Sme za zníženie DPH na e-knihy

Kažímír reverse charge

Peter Kažimír s eurokomisárom Vladisom Dombrovskisom (vľavo) a riaditeľom ESM Klausom Reglingom na rokovaní Rady Ecofin, zdroj: Rada EÚ

Ministri financií EÚ sa na dnešnom zasadnutí rady Ecofin venovali hlavne oblasti dane z pridanej hodnoty (DPH). Na programe bola debata o revízií smernice o DPH pre elektronické publikácie a o mechanizme prenesenia daňovej povinnosti (reverse charge).

Slovenský minister financií Peter Kažimír upozornil, že v oboch prípadoch ide najmä o boj proti daňovým únikom.

Harmonizáciou proti daňovým únikom

Zníženie sadzby DPH pre elektronické publikácie, ako sú e-knihy, elektronické časopisy a noviny, (zo súčasných 15 % v mnohých krajinách EÚ) má podporiť digitalizáciu európskej ekonomiky a jednotný digitálny trh.

„Musíme kráčať s dobou. Reagujeme na realitu dňa, kde mnoho krajín už dnes využíva nulovú sadzbu pri publikáciách, ktoré sú šírené internetom. My súhlasíme. Dajme ju na zoznam možných znížených sadzieb. Sme ochotní ísť do takejto harmonizácie,” odpovedal Kažimír na otázku TASR, ako sa naša vláda stavia k tejto otázke.

Spresnil, že na Slovensku je sadzba DPH na papierové knihy na úrovni 10 %. Rovnaký sadzbu si predstavuje aj v prípade e-kníh. Upozornil tiež, že ak nedôjde k zavedeniu jasných pravidiel aj v tejto oblasti, zostane tu priestor pre daňové úniky.

Rada EÚ chce v tejto veci dospieť k dohode do konca mája tohto roku. Oveľa dlhšie však budú podľa Kažimíra trvať debaty o novom návrhu maďarskej strany, aby sa podobným spôsobom pristupovalo aj k poskytovaniu dátových služieb cez internet.

Reverse charge má pred sebou ešte dlhú cestu

Aj druhá téma – mechanizmus prenášania daňovej povinnosti pri DPH (reverse charge) – smeruje podľa Kažimíra k tlaku na znižovanie daňových únikov. Pripomenul, že v EÚ každý zaznamenáva „obrovské úniky“ v tejto oblasti, a preto za kľúčovú považuje medzinárodnú spoluprácu pri potláčaní aktivít kriminálnych živlov.

Podľa tohto návrhu by členské štáty mali možnosť prechodne uplatňovať, ak si to želajú, prenesenie DPH pre domáce dodávky tovaru a služieb nad cenovú hranicu 10 000 eur. Mechanizmus prenesenia daňovej povinnosti spočíva v presune zodpovednosti za platbu DPH od dodávateľa k zákazníkovi.

Kažimír zdôraznil, že podporuje návrh z dielne českých a rakúskych kolegov, ktorí ho presadzujú spolu s Nemeckom a Maďarskom.

Vysvetlil, že je to systém blízky dane z obratu, ktorý kedysi platil na Slovensku a ktorý sa týka odloženia povinnosti platiť DPH pri jednotlivých článkoch, ako sa tvar pohybuje medzi sprostredkovateľmi od výrobcu až ku konečnému prijímateľovi.

„Bude to ešte dlhá cesta,“ upozornil minister, keďže ide o oblasť daní, kde je potrebný súhlas všetkých členských štátov. Priznal, že nepočul voči tomuto návrhu „silné proti“, no niektoré krajiny na severe a západe Európy majú stále svoje výhrady.