Kažimírovi sa nepozdávajú nové návrhy daní

Kazimir

Peter Kažimír na rokovaní ministrov financií, zdroj: TASR

Nepružný, málo presný a komplikovaný. Tak dnes okomentoval návrh Európskej komisie na prenesenie daňovej povinnosti (reverse charge) z dodávateľského reťazca na koncového spotrebiteľa slovenský minister financií Peter Kažimír.

Legislatíva namierená proti daňovým únikom je však podľa neho dobrým základom na diskusiu.

Nepáči sa im

„Komisia prišla koncom decembra so svojím legislatívnym návrhom a my sme dnes skonštatovali, že sa nám zdá málo flexibilný, málo presný, v niektorých aspektoch je zase príliš komplikovaný,” vyhlásil Kažimír.

Slovenský minister napriek výhradám skonštatoval, že o uvedenom návrhu je možné ďalej diskutovať: „Považujeme ho za dobrý základ na diskusiu. Nič viac, nič menej.” Pripomenul, že daňovú oblasť na európskej úrovni sprevádzajú zložité rokovania a pri schvaľovaní legislatívy je potrebný súhlas všetkých členských štátov.

Nový všeobecný mechanizmus

V súčasnosti Únia umožňuje uplatňovať mechanizmus prenesenia daňovej povinnosti, známy aj ako daň z obratu, len výnimočne pri konkrétnych službách alebo tovaroch. Slovensko mechanizmus už rok využíva napríklad v stavebníctve.

Návrh všeobecného systému okrem Slovenska podporuje aj Česká republika a Rakúsko

Kažimír vysvetlil, že podľa aktuálnej legislatívy musí členský štát identifikovať problém a presvedčiť ostatných členov Únie aj Komisiu, že bežné opatrenia nefungujú. Až potom môže uvedený mechanizmus použiť v konkrétnej oblasti. Celý proces je tak zdĺhavý.

„Teraz hovoríme o všeobecnom reverse charge, to znamená, že ak sa krajina rozhodne, splní nejaké podmienky, tak by všetky tovary a služby nad nejakú hodnotu mohli ísť týmto systémom,” vysvetlil slovenský minister.

„Nedráždime ľudí novou daňou“

Ministri Ecofinu dnes hovorili aj o možných vlastných finančných zdrojoch EÚ. V tejto oblasti by Kažimír nevolil cestu dodatočných daní, ale získal prostriedky z potierania daňovej kriminality.

Čítajte aj: Poradca Montiho skupiny: Reforma európskeho rozpočtu ušetrí štátom peniaze

„Keby sme revolučne pristúpili k boju s daňovými únikmi na európskej úrovni, tak tých 170 miliárd eur ročne, ktoré nám unikajú zo štátnych kás vo všetkých 28 krajinách, je určite dobrým dodatočným zdrojom bez toho, aby sme museli dráždiť obyvateľstvo novou daňou,” zhrnul Kažimír.

Štátny tajomník rezortu financií Ivan Lesay pritom nedávno pre EurActiv.sk povedal, že ministerstvo „nie je zásadne proti” zavedeniu európskej dane.

Čítajte aj: Ivan Lesay: Nie sme zásadne proti európskej dani